Kiedy wypłata środków w ramach KPO? Rzymkowski: styczeń będzie przełomowy
- Na szali mamy kwestię zmian w fatalnie funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości. Z drugiej strony jest ponad 30 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji lub nisko oprocentowanych kredytów. KPO stanowiłoby tu bardzo ważny impuls rozwojowy dla Polski. Daje możliwość stworzenia blisko 750 tys. miejsc pracy, pokazuje zagranicznym inwestorom, że Polska jest równoprawnych członkiem UE i realnie obniża stopy oprocentowania naszych obligacji na świecie. Pod każdym względem jest to bardzo korzystne dla sytuacji finansów publicznych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
2022-12-29, 08:12
13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
Negatywnie o założeniach projektu wypowiedział się też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Poinformował, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.
Projektem Sejm miał się zająć jeszcze przed świętami, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. Szef komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast z PiS powiedział, że "11 stycznia mamy pierwsze posiedzenie Sejmu w 2023 r. i pewnie tego dnia odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym".
Termin
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że bardzo chciałby, aby środki finansowe zostały uruchomione. - Na szali mamy kwestię zmian w fatalnie funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości. Z drugiej strony jest ponad 30 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji lub nisko oprocentowanych kredytów. Stanowiłoby to bardzo ważny impuls rozwojowy dla Polski. Daje możliwość stworzenia blisko 750 tys. miejsc pracy, pokazuje zagranicznym inwestorom, że Polska jest równoprawnych członkiem UE i realnie obniża stopy oprocentowania naszych obligacji na świecie. Pod każdym względem jest to bardzo korzystne dla sytuacji finansów publicznych. Styczeń dla kwestii KPO będzie kluczowy, pokaże, czy uda się te środki uruchomić w pierwszym kwartale przyszłego roku, czy też dopiero w okolicach wyborów - powiedział Tomasz Rzymkowski.
REKLAMA
Sąd dyscyplinarny
Wiceszef MEiN przyznał, że projekt nowelizacji ustawy o SN zawiera istotne mankamenty. - Najbardziej bije po oczach kwestia przeniesienia kompetencji z SN do NSA sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów i zawodów prawniczych. Liczę, że nastąpi w tej sprawie refleksja. Tym bardziej, że pierwotnie KE chciała, żeby w ramach SN istniała właściwa izba zajmująca się postępowaniami dyscyplinarnymi. Nie słyszałem, żeby przedstawiciele KE domagali się bezkarności dla sędziów w Polsce. W każdym państwie członkowskim UE istnieje forma sądu dyscyplinarnego dla sędziów. Powrót do koncepcji, która została przyjęta, ewentualnie zmiana w istniejącej izbie przy SN powinna zostać zaakceptowana - tłumaczył Rzymkowski.
Kompetencje prezydenta
Dodał, że w projekcie ustawy o SN nie widzi zagrożenia dla kompetencji prezydenta. - To konstytucja określa prerogatywy prezydenta i daje olbrzymie gwarancje niezależności sędziom i sądom. Nie ma UE drugiego państwa, gdzie takie gwarancje znajdują się w ustawie zasadniczej. Nikt nie chce też podważać prerogatywy prezydenta do powoływania sędziów na wniosek KRS. To wyłączna kompetencja prezydenta. Nikt nie może kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta na urząd - podsumował Rzymkowski.
Posłuchaj
REKLAMA
Środki z KPO. Ile i na co?
Krajowy Plan Odbudowy - jak czytamy na stronach rządowych - składa się z 54 inwestycji i 48 reform. W jego ramach mamy otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu z KPO ma wspomóc cele klimatyczne (42,7 proc.) oraz transformację cyfrową (21,3 proc.).
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadząca: Stanisław Janecki
Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA
PR24/jt/kor
REKLAMA