"Referendum najmocniejszym argumentem w dyskusji z UE". Szynkowski vel Sęk o relokacji migrantów
- Jest zasadnicza różnica pomiędzy posiadaniem w swojej gestii suwerennej decyzji co do przyjmowania migrantów, a możliwością złożenia wniosku, by to inna instytucja, w tym przypadku Komisja Europejska, a następnie Rada Europejska, zdecydowała o tym, że Polska może zostać pod pewnymi warunkami w części lub całości z tego obowiązku zwolniona - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej.
2023-06-20, 08:25
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli 8 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.
Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że istnieją niuanse związane z możliwością wyłączenia Polski z mechanizmu relokacji migrantów. Wczoraj wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki zwrócił uwagę na to, że nie ma zapisów w pakcie migracyjnym, które pozwalałyby na całkowite wyłączenie naszego kraju z mechanizmu solidarnościowego w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. - Jesteśmy na pierwszym etapie cyklu legislacyjnego, trzeba uczynić wszystko, żeby zablokować zakończenie tego cyklu w kształcie, w którym zaakceptowany by został mechanizm obowiązkowej relokacji migrantów - zaznaczył.
- Ważne jest, jakie mamy argumenty, najsilniejszym z nich może być odwołanie się do woli naszych obywateli, pokazanie, że obywatele w referendum wskazali, że nie zgadzają się na wprowadzenie takiego mechanizmu. W polskim porządku konstytucyjnym wola obywateli wyrażona w referendum ma bardzo mocny mandat, także dla rządu, do takich negocjacji. Jeżeli wynik tego referendum będzie jednoznaczny, a wiele na to wskazuje, to w trakcie trwającego procesu legislacyjnego nie widzę mocniejszego mandatu dla rządu niż głos referendalny - dodał gość audycji.
Posłuchaj
- "Nie ma powodów, by popadać w hurraoptymizm". Wiceszef MSWiA o zapisach w pakcie migracyjnym
- "Wyłączenie Polski" z paktu migracyjnego? Politycy Zjednoczonej Prawicy: nie dajmy się nabierać na wrzutki KE
Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk
REKLAMA
Data emisji: 20.06.2023
Godzina emisji: 7.07
PR24/ka
REKLAMA