Marek Sawicki: nie będziemy prowadzili kampanii antyreferendalnej
- Chcę jednak podkreślić, że my nie będziemy jako PSL namawiać ludzi do bojkotowania tego referendum. Niech każdy zdecyduje sam czy chce wziąć udział czy nie. Niech ludzie głosują z własną wolą. Nie będziemy prowadzili kampanii antyreferendalnej - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL).
2023-08-18, 08:48
Sejm przyjął w czwartek uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych. W referendum padną cztery pytania.
Pytania referendalne
Pierwsze z nich brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Do referendum odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL, Marek Sawicki. Jak wskazał, "treść pytań, jakie zostawiliśmy w Sejmie nie dotyczy przyszłości, ona cały czas kręci się wokół starego sporu". - Ja bym zadał jedno zasadnicze pytanie, którego mi zabrakło - czy jesteś za dalszą federalizacją UE? - powiedział.
- Premier Morawiecki w Sejmie: naród jest suwerenem i to on decyduje o kierunkach polityki
- Michał Moskal o pytaniach referendalnych: Chodzi o to, jak będzie wyglądać Polska po wyborach
- Nie jesteśmy za przeprowadzeniem referendum 15 października, ponieważ pytania, które zostały zaproponowane dotyczą przeszłości. Te sprawy zostały rozstrzygnięte. Żadna ze stron politycznych nie mówi dziś, że trzeba podnosić wiek emerytalny - ocenił.
Zaznaczył, że "kwestia wieku emerytalnego została rozstrzygnięta pomiędzy stronnictwami politycznymi w Polsce więc nie ma o co pytać". - Tu już każdy się co do tego zgadza, że nie ma żadnego powrotu do obowiązkowego podnoszenia wieku emerytalnego. Temat jest zamknięty, po co o to pytać? - dodał.
"Kampania antyreferendalna"
Ocenił także, że "ogólnokrajowe referendum przygotowuje się rozmawiając również z opozycją". - Jeżeli byłyby pytania rownież opozycji to bylibyśmy za tym referendum - wskazał.
- Chcę jednak podkreślić, że my nie będziemy jako PSL namawiać ludzi do bojkotowania tego referendum. Niech każdy zdecyduje sam czy chce wziąć udział czy nie. Niech ludzie głosują z własną wolą. Nie będziemy prowadzili kampanii antyreferendalnej - podkreślił.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Sawicki, poseł PSL
REKLAMA
Data emisji: 18.08.2023
Godzina emisji: 7.35
jb
REKLAMA