more_horiz

Michał Moskal o pytaniach referendalnych: Chodzi o to, jak będzie wyglądać Polska po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 20:00
W piątek Sejm ma rozpatrzyć rządowy wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. - Na pewno nie będzie zmiany sensu pytań referendalnych. One są zasadnicze. Chodzi o to, jak będzie wyglądać Polska po wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Referendum ma sięodbyć równocześnie z wyborami, 15 października
Referendum ma się odbyć równocześnie z wyborami, 15 październikaFoto: Dziurek/ Shutterstock

Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?". Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i ma ono brzmieć: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak natomiast ma brzmieć czwarte pytanie w referendum 15 października. Jego treść przedstawił ostatnio w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wszystkie siły polityczne powinny odnieść się do tych pytań. - One tak naprawdę są bardzo proste. 
Pokazują, w którym kierunku ma zmierzać Polska, czego chcą Polacy? Czy ma to być kraj bezpieczny, który dba o granice i swoich obywateli, czy jest uległy wobec niemądrych decyzji UE ws. przyjmowania imigrantów? - powiedział Michał Moskal. 

Szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zauważył, że PO ma z tym problem. - Donald Tusk mówił, że mur na granicy z Białorusią nigdy nie powstanie. Następnie stwierdził, że nie powinien być zburzony. Jednocześnie niektórzy politycy PO twierdzą coś innego. Kto mówi prawdę? Czy Tusk panuje nad swoją partią? Czy PO ma jakiś program, a jej obietnice są cokolwiek warte? Pewnie po wyborach usłyszymy od Tuska coś zupełnie innego. W przypadku podwyższenia wieku emerytalnego, w 2011 roku, prezydent Bronisław Komorowski zarzekał się, że do tego nie dojdzie. W 2011 roku PO wygrała wybory i podwyższyła wiek emerytalny. Mamy do czynienia z huśtawką obywatelską. Co kilka dni słyszmy od polityków PO sprzeczne wypowiedzi - tłumaczył Moskal.

Frekwencja

Aby referendum było wiążące, musi w nim wziąć udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. - Liczę, że frekwencja osiągnie poziom wyborów parlamentarnych. Swojego rodzaju perwersją byłoby, gdyby PO, która ma w nazwie obywatelskość, nawoływała do bojkotu referendum. Polacy powinni podjąć decyzję w taki sposób, aby była wiążąca dla kolejnych rządów - mówił Moskal. 

Treść pytań

Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. - Pytania mogą zostać przeredagowane. Na pewno nie będzie zmiany ich sensu. One są zasadnicze. Chodzi o to, jak będzie wyglądać Polska po wyborach - podsumował Moskal.  


Posłuchaj
22:10 PR24 2023_08_15-19-06-02.mp3 Michał Moskal gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzi: Michał Wróblewski

Gość: Michał Moskal (szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego)

Data emisji: 15.08.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także