Campus Polska finansowany przez niemiecką fundację. Wiceszef MSZ: do czego zobowiązali się organizatorzy?

2023-08-29, 08:41

Campus Polska finansowany przez niemiecką fundację. Wiceszef MSZ: do czego zobowiązali się organizatorzy?
) PAP/Tomasz Waszczuk. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

- Do czego zobowiązali się organizatorzy Campusu Polska za patronat niemieckiej fundacji Konrada Adenauera? Opinia publiczna zasługuje na to, żeby to wiedzieć. Chodzi o przejrzystość życia publicznego - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Trwa trzecia edycja Campusu Polska Przyszłości, która odbywa się w Olsztynie. Wydarzenie jest organizowane przez prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, i potrwa do środy. W spotkaniach uczestniczą politycy, ludzie kultury i nauki. Spodziewane jest też wystąpienie lidera PO Donalda Tuska. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Campus Polska jest tak naprawdę forum polityków opozycji. - Sponsorowany jest przez fundację niemieckiej partii CDU, która jest zasilana pieniędzmi z niemieckiego budżetu. Nie wiemy, ile pieniędzy otrzymali ludzie PO? Tak naprawdę nie wiemy nawet, kto je otrzymał. W takich przypadkach są to zwykle umowy dotacji, czyli zobowiązania dwustronne. Ktoś płaci i wymaga. Do czego zobowiązali się organizatorzy Campusu Polska za patronat fundacji CDU? Opinia publiczna zasługuje na to, żeby to wiedzieć. Chodzi o przejrzystość życia publicznego - powiedział Paweł Jabłoński. 

Zobacz również w TVP.info: Trzaskowski: Campus jest apolityczny. Grodzki mówi, na kogo głosować

Majątek Donalda Tuska

W tym kontekście pojawiają się też pytania o majątek Donalda Tuska. Politycy PiS wezwali przewodniczącego PO do ujawnienia informacji o posiadanym majątku. Ich zdaniem zasadne jest, żeby pretendent do najważniejszych funkcji w państwie przekazał, jakim majątkiem dysponuje i w jaki sposób go pozyskał. Wskazano też, że Donald Tusk zarobił w UE potężne pieniądze w czasie, kiedy ta rozpoczęła operację polityczną przeciwko Polsce. - Każdy, kto sprawuje funkcję publiczną, musi ujawnić swój majątek. Takie są zasady, to jest mechanizm antykorupcyjny. Lider opozycji nie ujawnił do tej pory swojego majątku. Dla przejrzystości życia publicznego powinien to zrobić. Na dziś nie ma takiego obowiązku, ale będzie musiał to zrobić jako poseł - stwierdził wiceszef MSZ.   

Posłuchaj

Paweł Jabłoński gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka) 18:17
+
Dodaj do playlisty

Niemieckie fundacje 

Fundacja Konrada Adenauera od wielu lat ma silne powiązania z politykami PO. Jej polskim partnerem jest Fundacja im. Roberta Schumana, założona w 1991 r. i promująca ideę integracji z Unią Europejską. W Radzie Fundatorów Fundacji Schumana zasiada m.in. były senator PO Michał Wojtczak, a przewodniczącym Rady Programowej jest były poseł UD i UW Piotr Nowina-Konopka. Do 2007 r. prezesem Fundacji Schumana była Róża Thun, europosłanka Platformy; potem, do 1 listopada 2015 r., instytucją tą kierowała Anna Radwan-Röhrenschef, która potem została dyrektorem fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego. W 2015 r. dotowana przez Konrad-Adenauer-Stiftung Fundacja Schumana zorganizowała czytanie polskiej konstytucji wraz z byłymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego: Andrzejem Zollem i Jerzym Stępniem.

Zobacz również w PAP: Beata Szydło: finansowana przez niemieckie władze organizacja Konrad Adenauer Stiftung "partnerem" Campus Polska

Fundacja Konrada Adenauera wspierała również sztandarowy ośrodek środowiska liberałów - gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), który powstał w 1989 r. z inicjatywy dwóch polityków KLD: Janusza Lewandowskiego (dziś przewodniczącego Rady Fundatorów IBnGR) i Jana Szomburga (obecnie prezesa IBnGR).

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)

Data emisji: 29.08.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej