Prezydent wskazał marszałka seniora. Poseł PSL: pozytywne zaskoczenie

- Marek Sawicki ma ogromne doświadczenie merytoryczne i polityczne. Będzie gwarantem, że pierwsze posiedzenie Sejmu przebiegnie sprawnie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Stefan Krajewski.

2023-11-07, 09:14

Prezydent wskazał marszałka seniora. Poseł PSL: pozytywne zaskoczenie
Nowy Sejm zbierze się na pierwszym posiedzeniu 13 listopada. Foto: Fotokon/Shutterstock

Prezydent przekazał w orędziu, że misję sformowania nowego rządu w pierwszej kolejności otrzyma premier Mateusz Morawiecki. Poinformował też, że marszałkiem seniorem nowej kadencji zostanie Marek Sawicki z PSL.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że to pozytywne zaskoczenie. - Wiele dobrych słów padło pod adresem Marka Sawickiego. Jest przedstawiany w samych superlatywach. Cieszy mnie to, to mój klubowy kolega. Sawicki ma ogromne doświadczenie merytoryczne i polityczne. Będzie gwarantem, że pierwsze posiedzenie Sejmu przebiegnie sprawnie - powiedział Stefan Krajewski.

Kandydatem na marszałka Sejmu jest natomiast Szymon Hołownia. - Wskazują to ustalenia koalicyjne. Szymon Hołownia jest szefem Polski 2050 i jednym ze współliderów Trzeciej Drogi. Tutaj nic się nie zmienia - tłumaczył Krajewski.

Rotacyjny marszałek Sejmu? 

Pojawiły się też pomysły, że marszałek Sejmu powinien być rotacyjny. - Takie rozwiązania były stosowane w instytucjach UE i różnych państwach. Wszystko ostatecznie będzie zależało od ustaleń koalicyjnych. Sytuacja jest prawnie dopuszczalna, wymaga konsensu. Każda z partii składała obietnice wyborcze i ludzie będą je z tego rozliczać. Najważniejszy jest program, a nie tzw. stołki. Trzeba brać odpowiedzialność za dane obszary, podzielić to rozsądnie. Po to za chwilę będzie przedstawiona umowa koalicyjna - tłumaczył Krajewski. 

REKLAMA


Posłuchaj

Stefan Krajewski gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka) 16:32
+
Dodaj do playlisty

Trzy kroki

Nowy parlament zbierze się 13 listopada. Misja tworzenia rządu zostanie wtedy formalnie powierzona Mateuszowi Morawieckiemu. Jeśli misja utworzenia rządu przez przedstawiciela PiS się nie powiedzie, to - według konstytucji - Sejm wybierze kandydata na premiera, a on niezwłocznie powoła go na to stanowisko.

Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna.

Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania  

Gość: Stefan Krajewski (PSL)

REKLAMA

Data emisji: 7.11.2023

Godzina emisji: 7.35


PR24/tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej