"Trzeba szukać innych rozwiązań". Miller sceptycznie o odszkodowaniach od Niemiec
2024-02-12, 08:55
- Jestem tu sceptykiem, Niemcy wiele razy podkreślali, że dla nich sprawa odszkodowań jest skończona, że to zostało zapisane w dokumentach, także wtedy, gdy Niemcy się jednoczyły - mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Miller, były premier, europoseł.
W wywiadzie udzielonym niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" szef polskiego MSZ Radosław Sikorski mówi m.in. o kwestii odszkodowań dla Polski za straty wojenne, o zachowaniu czujności wobec Putina oraz o "dużej gotowości do współpracy" z Polską po stronie niemieckiej.
Minister Sikorski zapewnił, że "nie będzie więcej docinków pod adresem Niemców ze strony rządu, skończy się demonizowanie demokratycznych Niemiec". - Nie chcemy żadnych sztucznych wrogości z naszymi sąsiadami. PiS potrzebował ich do swojej propagandy - zaznaczył.
Do kwestii odszkodowań odniósł się także minister obronny narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak stwierdził, najlepsze zadośćuczynienie od Niemiec to takie, które wzmocniłoby bezpieczeństwo RP; mogłoby to być zaangażowanie w przemysł zbrojeniowy czy zaangażowanie w gwarancje bezpieczeństwa.
Współpraca, a nie środki finansowe
Leszek Miller skomentował te słowa. - Bardzo w to wątpię, czy będzie można uzyskać jakieś konkretne pieniądze, natomiast poszukiwanie takich rozwiązań, o których mówi minister obrony, jest możliwe. Sugerowałbym to polskiemu rządowi - stwierdził były premier.
REKLAMA
Europoseł wskazał, że premier Donald Tusk stoi przed trudnym zadaniem odbudowy stosunków z Francją i Niemcami. Dziś szef rządu będzie w Paryżu i Berlinie. W planach są spotkania z prezydentem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Olafem Scholzem.
Trójkąt Weimarski
Leszek Miller zauważył, że te wizyty mają istotne znaczenie, zwłaszcza że w ostatnich latach stosunki i z Paryżem, i z Berlinem były "mocno napięte". - Poprzednia ekipa nie przywiązywała specjalnej uwagi do tych relacji, więc Donald Tusk stoi przed trudnym zadaniem odbudowy tych stosunków, no i też ożywienia Trójkąta Weimarskiego - podkreślił i dodał, że "jeśli wizyty przebiegną właściwie, to Polska na nich wiele zyska".
Posłuchaj
Emmanuel Macron i Donald Tusk spotkają się na roboczym obiedzie w Pałacu Elizejskim. Rozmowa ma dotyczyć wsparcia dla Ukrainy, obrony i suwerenności Unii Europejskiej oraz rozwoju energetyki jądrowej. Na 12.35 zaplanowano oświadczenia polityków. W tym samym czasie na zamku La Celle Saint-Cloud pod Paryżem rozpocznie się spotkanie ministerialne w formacie weimarskim.
REKLAMA
Po spotkaniu z prezydentem Macronem Donald Tusk poleci do Berlina, gdzie będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem. Rozmowy będą dotyczyć relacji Polski z Niemcami, Europy, bezpieczeństwa i gospodarki.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Gość: Leszek Miller
Data emisji: 12.02.2024
Godzina emisji: 07.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA
REKLAMA