Spór wokół ustawy aborcyjnej. Poseł PSL: najpierw powrót do kompromisu, a potem referendum
2024-03-08, 09:15
- Powrót do kompromisu sprzed lat, który był akceptowany przez wszystkie strony, nie budzi większych zastrzeżeń. Dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaczął się niepotrzebny chaos w tej materii - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Pyrzyk (Polskie Stronnictwo Ludowe).
We wtorek Szymon Hołownia zdecydował, że projekty dotyczące aborcji będą procedowane w Sejmie 11 kwietnia, czyli po pierwszej turze wyborów samorządowych, a nie na obecnym posiedzeniu Sejmu. Argumentował, że tak ważnych ustaw "dotyczących życia ludzkiego, śmierci" nie powinno się procedować "w ogniu kampanii wyborczej".
Prace nad regulacjami ws. aborcji ruszą 11 kwietnia
Michał Pyrzyk przypominał, że PSL w kwestiach światopoglądowych nie stosowało dyscypliny klubowej. - Każdy poseł ma prawo wypowiedzieć się indywidualnie, nie przesądzałbym, czy będzie taki, czy inny wynik głosowania. Będzie przedstawiony harmonogram prac nad tymi projektami, wszystko ma zacząć być procedowane 11 kwietnia - zaznaczył.
"W umowie koalicyjnej nie ma elementów światopoglądowych"
- Są to oczywiście sprawy ważne, ale to nie jest tak, że 15 października Polki i Polacy, głosując na ówczesną opozycję, głosowali za pełnym dostępem do aborcji. Wyborcy głosowali, aby odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość, i to się udało. W umowie koalicyjnej nie ma elementów światopoglądowych. Sprawa aborcji to główny postulat lewicy, my od wielu lat powtarzamy, że powinno to być rozstrzygnięte w drodze referendum. Badania pokazują, że elektorat każdej partii chce, aby odwołać się w tej sprawie do suwerena i by Polki i Polacy zadecydowali, jak mają wyglądać sprawy aborcji - zauważył. - Pierwszy krok to powrót do kompromisu aborcyjnego, a potem rozstrzygniecie tej sprawy w referendum - podkreślił poseł.
Posłuchaj
W Sejmie są cztery projekty nowej ustawy aborcyjnej. Projekt ustawy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej zakłada między innymi zgodne z prawem przerwanie ciąży do dwunastego tygodnia. Jeden z projektów Lewicy częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do dwunastego tygodnia jej trwania. Projekt Trzeciej Drogi przywraca przepis zezwalający na terminację ciąży w przypadku nieodwracalnych wad płodu, czyli sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku.
REKLAMA
Obecnie aborcja w Polsce legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu Trybunał Konstytucyjny uznał w październiku ubiegłego roku za niezgodny z konstytucją powód do pozwolenia na przerwanie ciąży.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadząca: Małgorzata Naukowicz
Gość: Michał Pyrzyk
Data emisji: 8.03.2024
Godzina emisji: 7.33
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA