Finansowanie mediów publicznych. "Priorytetem zakończenie żywota abonamentu"

2024-09-03, 08:35

- Jeżeli dwie czynności będą wykonane jednocześnie - likwidacja abonamentu i finansowanie wprost z budżetu państwa przy pomocy pewnego mechanizmu (...) lub też opłatą audiowizualną - to nie będzie kłopotów, jeżeli chodzi o notyfikację takiej decyzji przez UE - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska).

Projekt nowej ustawy medialnej zakłada likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie. Projekt zakłada również likwidację Rady Mediów Narodowych oraz zmiany w KRRiT. Uwagi do przygotowanych założeń będzie można zgłaszać niemal do końca września tego roku.

"Abonament to twór niesprawiedliwy i niefunkcjonalny"

Bogdan Zdrojewski podkreślał, że kluczowe jest zakończenie finansowania mediów publicznych ze środków pochodzących z abonamentu. - Tworu, który jest niesprawiedliwy, nieskuteczny i niefunkcjonalny. Ten byt powinien być zakończony według mojej oceny jak najszybciej. Można to zrobić ustawą, można to zrobić także innymi aktami prawnymi - zaznaczył.

Europoseł przyznał, że większym wyzwaniem jest zastąpienie abonamentu określonym rozwiązaniem finansowym. - Trzeba pamiętać, że Bruksela zbudowała pewne bariery w finansowaniu mediów publicznych, patrząc m.in. na to, co dzieje się na Węgrzech - przypominał.

"Naruszenie prawa"

Zdrojewski komentował także działania przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego.

REKLAMA

- We wrześniu 2023 r. KRRiT podjęła decyzję o przekazywaniu środków finansowych przez cały rok 2024 na rzecz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Nagle, w pewnym momencie, przewodniczący Rady postanowił tych pieniędzy nie przekazywać, naruszył zobowiązanie, które zostało podjęte przez Radę. Jego zadaniem było techniczne wykonanie decyzji Rady, on tego nie robi i według mojej oceny jest to naruszenie prawa - ocenił gość audycji, który dodał, że postawienie szefa Rady przed Trybunałem Stanu nie jest proste.

- Te procedury powinny być wykonane rzetelnie, bez zbędnego pośpiechu, ale i bez zbędnej zwłoki - podkreślał.

Zobacz także:

Sejm odrzucił 26 lipca sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 roku oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku.

REKLAMA

Za odrzuceniem sprawozdania KRRiT z działalności w 2023 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 r. głosowało 239 posłów, przeciw było 196, nikt nie wstrzymał się od głosu.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Bogdan Zdrojewski
Data emisji: 3.09.2024
Godzina: 7.33

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej