"Dobry kierunek". Posłowie o założeniach nowej ustawy medialnej
Koniec z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej. Przygotowany projekt przewiduje także między innymi likwidację Rady Mediów Narodowych. Do sprawy odnieśli się politycy: Mirosław Suchoń i Waldemar Buda.
2024-06-24, 16:54
- To dobry kierunek - stwierdził szef klubu Polski 2050 Mirosław Suchoń. Polityk podkreślił, że należałoby też zwiększyć finansowanie ośrodków regionalnych radia i telewizji. Chodzi o to - zaznaczył - by mogły wykonywać misję, do której zostały powołane.
- Jest wiele takich spraw, które trzeba rozwiązać na poziomie ustawowym. Na pewno będziemy aktywnymi uczestnikami tej dyskusji. Oczywiście likwidacja Rady Mediów Narodowych to jest jeden z kluczowych aspektów, jeśli chcemy mówić o uzdrowieniu sytuacji w mediach publicznych - wyjaśnił Suchoń.
Posłuchaj
Komentarz europosła PiS
W ocenie europosła Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budy, zmiany w prawie medialnym nie są potrzebne. Polityk uważa, że koncepcje rządzących mają na celu zawłaszczenie przestrzeni medialnej.
REKLAMA
- Dzisiaj jest system, który działa, który jest zgodny z konstytucją. Ja bym w tej sprawie nie zmieniał nic - dodał europoseł Buda.
Posłuchaj
Co ma się zmienić?
W treści nowych regulacji znalazła się propozycja przywrócenia 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zaproponowano również wprowadzenie zasad powoływania Rad Nadzorczych przez KRRiT oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Resort chce także liberalizacji przepisów dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie.
- Świrski blokuje pieniądze z abonamentu. "Działania nielegalne"
- Szefowie rozgłośni regionalnych: Świrski rozpowszechnia fake newsy
- Sąd odmówił przyjęcia do depozytu pieniędzy dla Polskiego Radia. "Świrski kreuje alternatywną rzeczywistość"
IAR/mr
REKLAMA
REKLAMA