Rządowe plany zmian w mediach publicznych. Ruszają konsultacje

2024-06-24, 11:40

Rządowe plany zmian w mediach publicznych. Ruszają konsultacje
Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. nowej ustawy medialnej. Foto: PR

- Są już przygotowane założenia nowej ustawy medialnej. Teraz trafią one do międzyresortowych konsultacji - powiedział w Radiu Olsztyn Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw mediów.

Resort kultury zaprezentował założenia nowej ustawy medialnej. Konsultacje społeczne potrwają do 23 września br. W kolejnym miesiącu zostanie opublikowany z nich raport, a przed końcem roku będzie czas na przygotowanie projektu ustawy i skierowanie go do konsultacji publicznych i międzyresortowych.

Posłuchaj

Nowa ustawa medialna - relacja Sylwii Białek (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Nowa ustawa medialna skupi się na zmianach:

  • finansowania mediów publicznych,
  • reformie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
  • powoływania władz mediów publicznych
  • pluralizmie mediów.

Europejski Akt o Wolności Mediów

Nowe zasady mają opierać się na Europejskim Akcie o Wolności Mediów, który wszedł w życie 7 maja 2024. Na jego podstawie będzie regulowany cały rynek medialny.

"Przygotowane założenia są odpowiedzią na jego implementację i naprawę obecnego stanu mediów publicznych w Polsce" - poinformował resort kultury w komunikacie. EMFA wprowadza minimalne standardy dotyczące funkcjonowania mediów publicznych. , a celem regulacji jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów na poziomie unijnym.

REKLAMA

"Koncepcja wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego porządku prawnego obejmuje reformę KRRiT, regulacje dotyczące powoływania władz w spółkach medialnych i finansowania mediów publicznych, zasady koncentracji na rynku medialnym oraz m.in. regulacje dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych" - czytamy na rządowej stronie.

Koniec z abonamentem

Jednym z pomysłów jest zmiana sposobu finansowania mediów publicznych. Pieniądze będą zapisane w budżecie państwa. Jak przekazał w Radiu Olsztyn Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw mediów, jednym z zapisów ma być zniesienie abonamentu radiowo-telewizyjnego w obecnym kształcie.

- To nie będzie stała kwota, ale stały procent, nierozerwalnie związany z budżetem państwa. Już nie abonament. Będzie to stałe finansowanie mediów publicznych, z centralnego budżetu krajowego. To sprawi, że media publiczne będą się czuły bezpiecznie. Nie będzie sytuacji, w której będzie brakowało pieniędzy na działalność - wyjaśnił poseł Maciej Wróbel.

Czytaj także:

Resort podaje, że na realizację misji publicznej przekazywane byłoby co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie. "Wprowadzenie stałej kwoty finansowania pozwoli na zmniejszenie ilości reklam w telewizji publicznej i skupieniu na misji. Stopień realizacji misji publicznej będzie podlegał ocenie społecznej i kontroli ze strony KRRiT" - przekazano.

KRRiT do reformy. RMN do likwidacji

W nowej ustawie medialnej resort kultury proponuje powrót do 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czterech członków wybierałby Sejm, dwóch Senat, a trzech głowa państwa. Kadencja KRRiT trwałaby 6 lat, ale co dwa powinna następować rotacja. Wymiana dotyczyłaby 1/3 członków.

Zmianom miałyby ulec także kompetencje rady tak, by wspierały samoregulację rynku. Dla zwiększenia przejrzystości struktury właścicielskiej mediów miałaby powstać krajowa baza danych własności mediów. Dodatkowo miałaby wspierać usprawnienie walki z dezinformacją i propagandą m.in. ze strony mediów rosyjskich, a także prowadzić okresowy monitoring stanu pluralizmu mediów w Polsce.

Czytaj także:

"W konsekwencji tych zmian Rada Mediów Narodowych zostanie zlikwidowana, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 r." - dodano w komunikacie.

Nowe władze w mediach publicznych

Członkowie rad nadzorczych mediów mieliby być powoływani w sposób jak najbardziej transparentny. Oceny poszczególnych kandydatów i uzasadnienia wyboru poszczególnych członków miałyby być podawanie do publicznej wiadomości.

Istotnym elementem, jest także wprowadzenie dwuetapowego konkursu na członków zarządów spółek mediów publicznych. Wyboru najlepszego kandydata dokonywałaby KRRiT.

IAR/Radio Olsztyn/gov.pl/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej