Rządowe plany zmian w mediach publicznych. Ruszają konsultacje
- Są już przygotowane założenia nowej ustawy medialnej. Teraz trafią one do międzyresortowych konsultacji - powiedział w Radiu Olsztyn Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw mediów.
2024-06-24, 11:40
Resort kultury zaprezentował założenia nowej ustawy medialnej. Konsultacje społeczne potrwają do 23 września br. W kolejnym miesiącu zostanie opublikowany z nich raport, a przed końcem roku będzie czas na przygotowanie projektu ustawy i skierowanie go do konsultacji publicznych i międzyresortowych.
Posłuchaj
Nowa ustawa medialna skupi się na zmianach:
- finansowania mediów publicznych,
- reformie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
- powoływania władz mediów publicznych
- pluralizmie mediów.
Europejski Akt o Wolności Mediów
Nowe zasady mają opierać się na Europejskim Akcie o Wolności Mediów, który wszedł w życie 7 maja 2024. Na jego podstawie będzie regulowany cały rynek medialny.
"Przygotowane założenia są odpowiedzią na jego implementację i naprawę obecnego stanu mediów publicznych w Polsce" - poinformował resort kultury w komunikacie. EMFA wprowadza minimalne standardy dotyczące funkcjonowania mediów publicznych. , a celem regulacji jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów na poziomie unijnym.
REKLAMA
"Koncepcja wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego porządku prawnego obejmuje reformę KRRiT, regulacje dotyczące powoływania władz w spółkach medialnych i finansowania mediów publicznych, zasady koncentracji na rynku medialnym oraz m.in. regulacje dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych" - czytamy na rządowej stronie.
Koniec z abonamentem
Jednym z pomysłów jest zmiana sposobu finansowania mediów publicznych. Pieniądze będą zapisane w budżecie państwa. Jak przekazał w Radiu Olsztyn Maciej Wróbel, poseł Platformy Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw mediów, jednym z zapisów ma być zniesienie abonamentu radiowo-telewizyjnego w obecnym kształcie.
- To nie będzie stała kwota, ale stały procent, nierozerwalnie związany z budżetem państwa. Już nie abonament. Będzie to stałe finansowanie mediów publicznych, z centralnego budżetu krajowego. To sprawi, że media publiczne będą się czuły bezpiecznie. Nie będzie sytuacji, w której będzie brakowało pieniędzy na działalność - wyjaśnił poseł Maciej Wróbel.
- Świrski blokuje pieniądze z abonamentu. "Działania nielegalne"
- Szefowie rozgłośni regionalnych: Świrski rozpowszechnia fake newsy
- Sąd odmówił przyjęcia do depozytu pieniędzy dla Polskiego Radia. "Świrski kreuje alternatywną rzeczywistość"
Resort podaje, że na realizację misji publicznej przekazywane byłoby co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie. "Wprowadzenie stałej kwoty finansowania pozwoli na zmniejszenie ilości reklam w telewizji publicznej i skupieniu na misji. Stopień realizacji misji publicznej będzie podlegał ocenie społecznej i kontroli ze strony KRRiT" - przekazano.
KRRiT do reformy. RMN do likwidacji
W nowej ustawie medialnej resort kultury proponuje powrót do 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czterech członków wybierałby Sejm, dwóch Senat, a trzech głowa państwa. Kadencja KRRiT trwałaby 6 lat, ale co dwa powinna następować rotacja. Wymiana dotyczyłaby 1/3 członków.
Zmianom miałyby ulec także kompetencje rady tak, by wspierały samoregulację rynku. Dla zwiększenia przejrzystości struktury właścicielskiej mediów miałaby powstać krajowa baza danych własności mediów. Dodatkowo miałaby wspierać usprawnienie walki z dezinformacją i propagandą m.in. ze strony mediów rosyjskich, a także prowadzić okresowy monitoring stanu pluralizmu mediów w Polsce.
- Paweł Majcher o działaniach KRRiT: cios w misję Polskiego Radia
- "To są pieniądze słuchaczy". Redaktor naczelna Radia Katowice o kampanii ws. abonamentu RTV
"W konsekwencji tych zmian Rada Mediów Narodowych zostanie zlikwidowana, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 r." - dodano w komunikacie.
Nowe władze w mediach publicznych
Członkowie rad nadzorczych mediów mieliby być powoływani w sposób jak najbardziej transparentny. Oceny poszczególnych kandydatów i uzasadnienia wyboru poszczególnych członków miałyby być podawanie do publicznej wiadomości.
Istotnym elementem, jest także wprowadzenie dwuetapowego konkursu na członków zarządów spółek mediów publicznych. Wyboru najlepszego kandydata dokonywałaby KRRiT.
IAR/Radio Olsztyn/gov.pl/st
REKLAMA
REKLAMA