Zmiany w mediach publicznych. Ekspert: reforma jest potrzebna, KRRiT rzuca kłody pod nogi

2024-06-24, 16:20

Zmiany w mediach publicznych. Ekspert: reforma jest potrzebna, KRRiT rzuca kłody pod nogi
Prof. Wiesław Godzic: KRRiT rzuca mediom publicznym belki pod nogi . Foto: shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Resort kultury zaprezentował założenia nowej ustawy medialnej. - W tej chwili sytuacja wygląda paskudnie. KRRiT rzuca mediom publicznym kłody pod nogi. Dlatego najpierw trzeba się zająć właśnie tym organem - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

Konsultacje społeczne w sprawie nowych przepisów potrwają do 23 września. Najważniejsze założenia to: zakończenie abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów bezpośrednio z budżetu państwa, reforma Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz likwidacja Rady Mediów Narodowych. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w tej chwili sprawa mediów publicznych "wygląda paskudnie". - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rzuca im kłody pod nogi. Najpierw trzeba się zająć właśnie KRRiT. To ważna organizacja, ma wiele możliwości, jest organem konstytucyjnym - powiedział prof. Wiesław Godzic.

Posłuchaj

prof. Wiesław Godzic o mediach publicznych (Temat dnia) 20:21
+
Dodaj do playlisty

Według niego Rada Mediów Narodowych to zbędna instytucja. - Kiedy była tworzona, wszyscy przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Pytaliśmy: po co? Żeby kilka osób obsadziło odpowiednie fotele? - dodał profesor.

Media publiczne a abonament. "Opary absurdu w stylu Barei"

W jego opinii sytuacja dotycząca abonamentu to "opary absurdu w stylu Barei". - Pamiętam, gdy ówczesny premier Tusk był właściwie pewien, że nie będzie abonamentu. Skierował swoje życzenie w tej sprawie do Sejmu, ale nic z tego nie było. Prezydent z kolei się nie zgodził. Tkwimy w takim wariactwie - powiedział prof. Wiesław Godzic.

- Ktoś powiedział, że rządzący boją się przedstawić sprawę tak jak tu teraz: że finansowanie mediów będzie zależało od budżetu państwa. Bo nie są pewni, czy widzowie lub słuchacze ocenią właściwie propozycje programowe. Może zrobią jakąś awanturę, twierdząc, że jest jakiś program, który nie zasługuje na to, by był w mediach publicznych - stwierdził medioznawca.

Jego zdaniem dla mediów publicznych bardzo ważne są dwie rzeczy: jakość oraz kontrowersyjność. - Media publiczne muszą być kontrowersyjne. Muszą pokazywać rzeczy trudne, które wymagają rozmowy - stwierdził prof. Wiesław Godzic. 

Czytaj także:

Nowe zasady działania mediów publicznych mają opierać się na Europejskim akcie o wolności mediów, który wszedł w życie 7 maja 2024. Na jego podstawie będzie regulowany cały rynek medialny.

"Przygotowane założenia są odpowiedzią na jego implementację i naprawę obecnego stanu mediów publicznych w Polsce" - poinformował resort kultury w komunikacie. EMFA wprowadza minimalne standardy dotyczące funkcjonowania mediów publicznych, a celem regulacji jest zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji i niezależności redakcyjnej mediów na poziomie unijnym.

"Koncepcja wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego porządku prawnego obejmuje reformę KRRiT, regulacje dotyczące powoływania władz w spółkach medialnych i finansowania mediów publicznych, zasady koncentracji na rynku medialnym oraz m.in. regulacje dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych" - czytamy na rządowej stronie.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: prof. Wiesław Godzic (medioznawca, Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 24.06.2024
Godzina emisji: 14.06

bartos/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej