Kiedy zmiany w składce zdrowotnej? Posłanka PSL: w tej sprawie nie powinno być żadnej dyskusji
- Wymagania i oczekiwania względem ochrony zdrowia są bardzo duże, ale ciężaru nie mogą wziąć na siebie tylko przedsiębiorcy, a taki model został stworzony przez Prawo i Sprawiedliwość. Myślę, że co do tego wszystkie partie prodemokratyczne są zgodne - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe).
2024-11-13, 08:46
Rząd zajmie się dziś propozycjami obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Premier Donald Tusk mówił wcześniej, że koalicja rządząca szuka wariantu racjonalnego i odpowiedzialnego. Niewykluczone, że zmiany będą wprowadzane etapami.
Nowy projekt zmian ma dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i przynieść ulgę na poziomie miliarda złotych. Do istniejącego projektu rządowego zgłoszono poprawkę zakładającą zmniejszenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla najmniejszych przedsiębiorców już od przyszłego roku.
Urszula Pasławska przypominała, że zarówno Trzecia Droga, jak i Platforma Obywatelska szły do wyborów w 2023 r. z hasłem zmiany składki zdrowotnej. - Chodziło nam o przywrócenie zasad sprzed reformy Prawa i Sprawiedliwości, sprzed Polskiego Ładu. To był nasza obietnica wyborcza. Pierwszy krok jest zapowiedziany w sprawie składki od sprzedaży środków trwałych - likwidacja tego de facto podatku. Oczekujemy daleko idących zmian, to jest sprawa dla nas absolutnie fundamentalna, to kwestia gospodarki i rozwoju polskiej przedsiębiorczości - stwierdziła i przypominała, że składka zdrowotna to największy koszt prowadzenia działalności dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorstw. - W tej sprawie nie powinno być żadnej dyskusji - dodała posłanka.
Posłuchaj
- Nie rozumiem, dlaczego rząd jeszcze nie przygotował nawet kroczącego projektu, który zmieniałby składkę zdrowotną i doprowadzał do cywilizowanych zasad, chociażby tych sprzed Polskiego Ładu. Rozumiem, że jest na to duża część zgody politycznej - mówiła Pasławska.
REKLAMA
Obecnie ryczałtowa minimalna składka zdrowotna wynosi miesięcznie niecałe 382 złote - 9 procent minimalnego wynagrodzenia. Gdyby do przepisów została wprowadzona rządowa autopoprawka, w przyszłym roku, uwzględniając zmianę płacy minimalnej, najmniejsza ryczałtowa składka zdrowotna wynosiłaby ponad 314 złotych miesięcznie. Gdyby zmian nie wprowadzono - składka sięgnęłaby prawie 420 złotych miesięcznie.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Urszula Pasławska (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 13.11.2024
Godzina: 7.33
REKLAMA
PR24/ka/wmk
REKLAMA