Nie ma zgody na związki partnerskie. "Kręcą, oszukują, nie mają pomysłu"
Szef gabinetu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker zapowiedział, że nie będzie zgody prezydenta na wprowadzenie statusu osoby najbliższej. Posłanka KO Karolina Pawliczak przyznała w Polskim Radiu 24, że nie jest w stanie zrozumieć postawy Kancelarii Prezydenta i podkreśliła, że zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii administracyjnych.
2026-05-28, 07:15
OGLĄDAJ. Posłanka KO Karolina Pawliczak gościnią Rocha Kowalskiego
Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy o statusie osoby najbliższej. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Karol Nawrocki nie poprze tej propozycji. Paweł Szefernaker argumentując tę decyzję, stwierdził, że proponowane przepisy w rzeczywistości legalizowałyby związki partnerskie, na co nie ma zgody prezydenta.
Karolina Pawliczak zaznaczyła, że koalicja rządząca zrobiła wszystko, by "ulżyć tym, którzy mają gorzej i trudniej w naszym państwie". - To nie są tylko pary jednopłciowe - zwróciła uwagę. Dodała, że podczas posiedzenia komisji nadzwyczajnej "Nawrocki ustami Szefernakera" przekazał, że nie przyjmuje rządowego projektu. - Nie wiem, co tak naprawdę mu się nie podoba, bo przecież rzecz dotyczy głównie administracyjnych spraw - wskazała.
Nowe przepisy dotyczą między innymi możliwości dziedziczenia, dostępu do informacji medycznych, czy rozliczeń podatkowych. - Co się tutaj prezydentowi w tej sprawie nie podoba? Nie jestem w stanie tego pojąć. Uzasadnienie Szefernakera było szokujące, ograniczające i pokazujące nietolerancję w głowach tych ludzi wobec naszego społeczeństwa, bo przecież osoby, które żyją w związkach partnerskich, to jest nasze społeczeństwo, to są nasi obywatele. Kompletnie tego nie rozumiem - oburzyła się gościni Polskiego Radia 24.
Czytaj także:
- Ustawa ws. statusu osoby najbliższej. "Niech Nawrocki powie, co mu się nie podoba"
- Przełom w sprawie ustawy łańcuchowej. "Krok milowy"
- Sprawcy alarmów chcieli sławy. "Służby mniej mówią, więcej robią"
Źródło: Polskie Radio 24
Prowadzący: Roch Kowalski
Opracowanie: Dominika Główka