more_horiz

Jadwiga Emilewicz: podwyżka płacy minimalnej nie będzie dotyczyć większości firm w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 08:30
- Gdy mowa o wzroście płacy minimalnej, nie mówimy o wygórowanych stawkach. To kwoty poniżej średniej europejskiej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Audio
  • 12.09.2019, "24 Pytania-Rozmowa Poranka". Gość: Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii
Jadwiga Emilewicz
Jadwiga EmilewiczFoto: PR24/AK

Na sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz europosłanka Beata Szydło przedstawili program wyborczy PiS. Znalazły się w nim między innymi takie punkty jak podniesienie pensji minimalnej do 3000 złotych na koniec 2020 roku, do 4000 złotych w 2023 roku, druga trzynasta emerytura w 2021 roku czy pełne dopłaty do hektara dla rolników.

Jadwiga Emilewicz mówiła w Polskim Radiu 24 o wzroście płacy minimalnej. Potwierdziła, że decyzja nie była z nią konsultowana, ale zastrzegła, że "decyzja o podnoszeniu płacy minimalnej zapadła nie w ostatnią sobotę, ale stało się to 4 lata temu". - Bo to od wtedy, rok do roku, zaczęliśmy podnosić płacę minimalną. To szefowie partii wyznaczają kierunek, wskazują port, do którego mamy dopłynąć" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister przypomniała, w odniesieniu do podnoszenia płacy minimalnej, że "w 2015 starowaliśmy z poziomu 1720 zł, a dzisiaj jesteśmy na poziomie 2200 zł". - Prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawiając z liderami, z Jarosławem Gowinem, uznali, że tę płacę trzeba podnieść, korzystając ze wzrostu gospodarczego oraz zysków netto przedsiębiorców - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz.


Czytaj także:
pieniądze1200.jpg
Eksperci: jak gospodarka poradzi sobie z radykalnym wzrostem płacy minimalnej

- Płace w Polsce istotnie rosną. Większości firm w Polsce ta podwyżka nie będzie dotyczyć, bo już dzisiaj taką płacę minimalną płacą. Płaca minimalna na przyszły rok wynosi 2600 brutto - to kwota 1877 zł. "na rękę". To kwoty poniżej średniej europejskiej - dodała.

Propozycja premiera dotyczy najmniejszych firm

Jadwiga Emilewicz uspakajała też na antenie PR24 przedsiębiorców. Stwierdziła, że proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm. - Nikt nigdy nie mówił o zniesieniu liniowego opodatkowania. Nie mówiliśmy też o znoszenia progów podatkowych i uzależniania składki dla wszystkich przedsiębiorców od dochodów. - Propozycja premiera Mateusza Morawieckiego dotyczy tych najmniejszych firm - ok. 6 tys. dochodu miesięcznie. Gdy dochodów nie ma, to składka spada niemal do zera - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Gość PR24 zaznaczyła też, że o wzroście pensji minimalnej dyskutować będzie jeszcze m.in. Rada Dialogu Społecznego. - Każdy projekt ustawy, który dotyczy zmiany statusu przedsiębiorcy czy pracowników, wywołuje w Radzie Dialogu Społecznego emocje. Dyskusje są zawsze trudne. Dyskusja o płacy minimalnej będzie wywoływać emocje - stwierdziła. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "24 pytania"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Data emisji: 12.09.19

Godzina emisji: 7.33

Zobacz także

Zobacz także