more_horiz

"Chcemy zabezpieczyć samorządy". Joński o uwagach KO do Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:23
Koalicja Obywatelska pozytywnie się odnosi do tych środków, uważa, że są one pilne, potrzebne jak nigdy wcześniej w takiej ilości. Natomiast te doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że chcemy zabezpieczyć samorządy, żeby nie były dzielone na te, gdzie rządzi PiS i gdzie rządzi opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.
Dariusz Joński
Dariusz Joński Foto: PR24/AK
Artur Soboń 1200.jpg
Artur Soboń: Nowy Ład będzie początkiem powrotu do normalności

Przywódcy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wnieśli do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, podczas którego premier Mateusz Morawiecki przedstawiłby informację o Krajowym Planie Odbudowy. Posiedzenie to miałoby się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Podczas konferencji prasowej szef PO Borys Budka powiedział, że potrzebna jest obiektywna, rzeczowa dyskusja, o tym, jak najlepiej spożytkować pieniądze europejskie. Dodał, że w wypracowaniu Krajowego Planu Odbudowy powinny brać udział samorządy i organizacje pracodawców. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" o uwagach Koalicji Obywatelskiej do KPO mówił poseł tego klubu z ramienia Inicjatywy Polski Dariusz Joński.

Czytaj również:

"Pozytywnie odnosimy się do KPO"

Poseł KO podkreślił, że w przeciwieństwie do Solidarnej Polski, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości, Koalicja Obywatelska jest skłonna poprzeć KPO, jednak stawia w tej kwestii warunki. Tymczasem SP deklaruje, że planu nie poprze i już.

- Koalicja Obywatelska pozytywnie się do tych środków odnosi, uważa, że są one pilne, potrzebne jak nigdy wcześniej w takiej ilości. Natomiast te doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że chcemy zabezpieczyć samorządy, żeby nie były dzielone na te, gdzie rządzi PiS - przykład choćby tych pieniędzy dzielonych z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Ja mieszkam w Łodzi, Łódź dostała zero, dlatego, że jest rządzona przez opozycyjną formację względem PiS-u - mówił Dariusz Joński.

"Rzetelnie i transparentnie"

Karol Gac.jpg
"Będzie widowisko i kolejny serial polityczny". Karol Gac o debacie nt. Krajowego Planu Odbudowy

Polityk Inicjatywy Polski podkreślił też, że w KPO ponad 20 mld ma być przeznaczone na opiekę zdrowotną. Tymczasem, jak stwierdził, przez ostatni rok analizuje działania rządu w walce z pandemią i ma obawy, do kogo trafią te pieniądze.

- Chcielibyśmy, żeby te pieniądze były dzielone w sposób rzetelny, przede wszystkim z uwzględnieniem samorządów. Bo nie może być tak, że te pieniądze są dzielone tylko względem jednej formacji czy sympatyków jednej partii - mówił. Dodał także, że zależy mu na transparentności wydatkowania środków unijnych.

Posłuchaj
10:53 PR24_mp3 2021_03_11-07-36-32_Joński.mp3 Dariusz Joński o stanowisku KO ws. Krajowego Planu Odbudowy ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Dariusz Joński (Inicjatywa Polska, Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 08.36

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także