more_horiz

Wiceszef MSWiA: polskie służby stawiły twardy opór wobec działań Mińska

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:55
- Mamy zdecydowanie mniejszą presję na wschodnią granicę Polski. Na pewno łączy się to z tym, że są inne warunki pogodowe, ale główną przyczyną takiego obrotu zdarzeń jest to, że polskie służby stawiły twardy opór wobec działań Aleksandra Łukaszenki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. 

Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Do Polski próbują się przedostać kolejne grupy migrantów, w czym pomagają im białoruskie służby. Według rzecznik Straży Granicznej por. Anny Michalskiej sytuacja na granicy nieco się uspokoiła. - Ataków i prób nielegalnego przekroczenia jest mniej, ale wyraźnie wzrosła agresja atakujących. Tym ostatnim pomagają służby białoruskie - powiedziała. 

Maciej Wąsik stwierdził, że "mamy zdecydowanie mniejszą presję na wschodnią granicę Polski". - Na pewno łączy się to z tym, że mamy inne warunki pogodowe, ale główną przyczyną takiego obrotu zdarzeń jest to, że polskie służby stawiły twardy opór wobec działań Aleksandra Łukaszenki - podkreślił wiceminister na antenie PR24.

Sytuacja na granicy. "Nie ulegniemy ogromnej presji"

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że "rząd polski podjął decyzję i przeprowadził ustawę, która pozwoli zbudować w pierwszej połowie przyszłego roku zaporę na granicy polsko-białoruskiej". - To pokazuje, że nie ulegniemy tej ogromnej presji zarówno białoruskiej, jak i środowisk lewicowych Unii Europejskiej - ocenił.

Wskazał, że "przygotowujemy się na następny sezon, na wiosnę". - Zdajemy sobie sprawę z tego, że Aleksander Łukaszenka, na którego Unia Europejska nałożyła kolejne sankcje, nie odpuści, przygotowuje się, wyciągając wnioski z tego, co się stało jesienią. My także wyciągamy wnioski i będziemy dobrze przygotowani do tego, żeby odpierać następne, ewentualne fale naporu migrantów z Białorusi na Polskę - zapewnił Maciej Wąsik. 

Posłuchaj
15:40 maciej wąsikkkk.mp3 Maciej Wąsik o kryzysie przy granicy ("24 pytania"/ PR24) 

Spokojniej przy granicy z Białorusią

Gość PR24 powiedział również, że "noc była raczej spokojna" jednak "na terenie Białorusi przebywa tyle migrantów, że można ich liczyć w tysiącach". - Ten kanał powietrzny otworzony pomiędzy Irakiem a Białorusią jest duży, kilka tysięcy migrantów już opuściło Białoruś. Mamy sygnały, że co jakiś czas te samoloty regularnie odlatują, zabierając kolejne osoby - podkreślił wiceminister.

- To jest chyba pierwsza taka sytuacja, że migranci przylatują samolotami na teren, z którego mają się dostać do Unii Europejskiej, a później wracają tymi samolotami z powrotem. To też pokazuje skuteczność naszych działań zarówno na granicy, jak i na arenie międzynarodowej - podkreślił wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 07.12.2021
Godzina emisji: 07.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także