more_horiz

Co z zatwierdzeniem polskiego KPO? Terlecki: zawetowanie Fit for 55 może być skuteczne

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:28
- Weto części zapisów pakietu "Fit for 55", to nie tylko obrona naszej gospodarki rolnej czy leśnej, ale też sposób na uświadomienie Unii, że nie opłaca się prowadzenie polityki wymierzonej w Polskę. Weto może być skuteczną bronią, choć trzeba przyznać, że jest to taka broń bardzo ostateczna - mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Polska wciąż oczekuje na zaakceptowanie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. Nasz rząd przedstawił KE dokument do zatwierdzenia jeszcze w maju ubiegłego roku, jednak - pomimo upłynięcia terminu oraz braku jakichkolwiek formalnych przeszkód - Komisja Europejska odmawia jego zatwierdzenia. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Ryszard Terlecki.

Co z pieniędzmi z Funduszu Odbudowy dla Polski?

Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że pieniądze z europejskiego Funduszu Odbudowy Polsce się należą. Mówił też, że między Polska a Komisją wciąż prowadzone są w tej sprawie rozmowy. Gdyby - zauważył - "Bruksela postępowała zgodnie z traktatami", to Polska pieniądze z Funduszu Odbudowy dostałaby już dawno.

Polska jest takim krajem, który Bruksela sobie wybrała, żeby pokazać innym państwom w Europie, że nie opłacają się rządy prawicy, bo wtedy Unia będzie dyscyplinować taki kraj i jego wyborców, że źle wybrali i muszą wybrać jeszcze raz, żeby rządzili ci, co powinni rządzić, czyli politycy Lewicy - stwierdził Ryszard Terlecki.

Dodał, że państw, które są w ten sposób przez instytucje UE ćwiczone, jest więcej, jednak Polska jest o tyle szczególna, że jest jednym z największych europejskich krajów, na dodatek dynamicznie się rozwija.

"Weto jest bronią ostateczną"

Ryszard Terlecki zauważył, że w Unii Europejskiej coraz więcej polityków ma wątpliwości co do postępowania Komisji Europejskiej wobec Polski. Pytany o europejski program klimatyczny "Fit for 55" stwierdził, że Polska może blokować część jego zapisów, co - jak zauważył - będzie nie tylko obroną polskiego rolnictwa, gospodarki, czy lasów.

- To też sposób na uświadomienie Unii, że nie opłaca się polityka wymierzona przeciwko Polsce. Weto może być skuteczną bronią, choć - trzeba przyznać - jest to broń bardzo ostateczna.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:51 PR24_mp3 2022_01_11-07-35-16_Terlecki.mp3 Ryszard Terlecki: gdyby Bruksela przestrzegała traktatów, Polska dawno dostałaby pieniądze z Funduszu Odbudowy ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Ryszard Terlecki (wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS)
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także