Saryusz-Wolski o wstrzymaniu funduszy z KPO: najprościej byłoby powiedzieć "bez łaski"
- Najprościej byłoby powiedzieć: bez łaski, obejdziemy się bez tych pieniędzy z Funduszu Odbudowy, pożyczymy je na lepszych warunkach i w ten sposób wytrącimy drugiej stronie oręż z ręki - mówił na antenie TVP Info europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Polski Krajowy Plan Odbudowy nadal nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską.
2021-12-28, 10:44
Polska wciąż czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. O sporze w tej sprawie na linii Warszawa-Bruksela mówił w TVP Info eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski
Jak zauważył europoseł, "gdyby ten mechanizm (warunkowości - red.) został uruchomiony i obcinał nam fundusze za tzw. praworządność, to wtedy byśmy zaczęli wpłacać więcej niż otrzymujemy".
- Ale to wszystko zależy od definicji płatnika netto, bo jeżeli wziąć pod uwagę nie tylko transfery z UE, ale również przepływy kapitałowe, to my tym płatnikiem netto już jesteśmy od dawna, ponieważ otrzymujemy około 2 proc. PKB, a wpłacamy około 4,7 proc. - powiedział polityk. Zaznaczył przy tym, że problem nie dotyczy pieniędzy, tylko kwestii ustrojowych.
"Bez łaski"
- Problem polega na tym, że w narracji politycznej oni (UE - red.) uważają, że nas utrzymują i finansują, że bez pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie damy sobie rady i że oni nam robią wielką łaskę, co jest nieprawdą - skomentował. Podkreślił także, że "dementi" w tej prawie "powoli się w polskiej debacie przewija, ale w debacie po drugiej stronie - nie".
REKLAMA
- Najprościej byłoby powiedzieć: bez łaski, obejdziemy się bez tych pieniędzy z Funduszu Odbudowy, pożyczymy je sobie na lepszych warunkach na rynkach finansowych, w ten sposób wytrącimy drugiej stronie oręż z ręki - stwierdził Saryusz-Wolski.
Krajowy Plan Odbudowy
Europejski Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia COVID-19. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF - Recovery and Resilience Facility). Wszystkie kraje członkowskie miały przygotować swoje KPO. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek.
- "Powinien zostać zatwierdzony jak najszybciej". Apel premiera w sprawie KPO
- Ziobro: Polska powinna zawiesić płatności do UE, jeśli nie dostanie funduszy
Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
REKLAMA
Zobacz także: Jan Sarnowski w "Sygnałach dnia"
tvp.info/kp
REKLAMA