more_horiz

Rozmowy Rosja-NATO. Szrot: nie zgodzimy się na żadne ustalenia, które zapadną bez naszego udziału

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 08:19
Obserwujemy rozmowy Rosja-NATO. Widać, że komunikaty strony rosyjskiej są bardzo ostrożne. Jesteśmy też w stałym kontakcie z naszymi partnerami z NATO. Na pewno tego typu postulaty. jak wycofanie wojsk amerykańskich z Polski, to jest coś, o czym w ogóle chyba nie ma sensu dyskutować - mówił w Polskim Radiu 24 szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Od kilku tygodni trwają regularne rozmowy na różnych szczeblach między dyplomacją Rosji a dyplomacją Stanów Zjednoczonych i NATO. Wiąże się to m.in. z napiętą sytuacją przy granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdzie Rosjanie zgromadzili znaczne siły gotowe wkroczyć na teren Ukrainy, zająć ją i - być może - dłuższy czas okupować. Ze strony Rosji jest to zakrojona na szeroką skalę akcja szantażu wobec Zachodu, który ma pomóc jej w uzyskaniu szeregu korzyści - uruchomienia Nord Streamu 2, ale także tzw. gwarancji bezpieczeństwa, które wiązałyby się z osłabieniem i wycofaniem Sojuszu Północnoatlantyckiego z Europy Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

"Polska jest w stałym kontakcie z NATO"

Gość PR24 zauważył, że Pałac Prezydencki uważnie przygląda się rozmowom między Rosją a USA i NATO. Prezydent, podobnie jak rząd, wiele razy podkreślał, że Polska nie zaakceptuje żadnych postanowień, które zapadłyby bez jej udziału. - Naszym zdaniem tego typu postulaty. jak wycofanie wojsk amerykańskich z Polski, to jest coś, o czym w ogóle chyba nie ma sensu dyskutować - mówił Paweł Szrot.

- Obserwujemy te rozmowy. Komunikaty ze strony rosyjskiej są bardzo ostrożne. Cały czas będziemy obserwować, ale też z drugiej strony jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi wszystkimi partnerami z NATO - dodał.

Prezydencki minister odniósł się także do słów Siergieja Ławrowa, szefa rosyjskiej dyplomacji. - Jeśli pan minister Siergiej Ławrow czuje się sierotą po Związku Sowieckim, to jest to zrozumiałe. Polska nie jest sierotą po Związku Sowieckim, jest krajem suwerennymi - mówił.

Szef Gabinetu Prezydenta RP stwierdził także, że układ, w którym wielkie mocarstwa tworzyły politykę ponad głowami innych państw tak naprawdę nigdy do końca nie zniknął, chociaż część osób liczyło w tym zakresie na zmianę.

Przewodnictwo Polski w OBWE

Paweł Szrot pytany był także o polskie przewodnictwo w OBWE, które się właśnie rozpoczęło. Przypomniał, że jest to organizacja niezwykle szeroka, m.in. są w niej także Rosja, Białoruś, czy Kazachstan. Stwierdził, że Polska chce wykorzystać okres swojego przewodnictwa do prób rozwiązywania konfliktów w regionie.

- Tutaj trzeba by było odrobiny dobrej woli ze strony państw uczestniczących w tego rodzaju sporach. Tutaj należy być bardzo ostrożnym, natomiast Polska w swojej agendzie będzie starała się te cele realizować - mówił prezydencki minister.

Pytany zaś o priorytety Polski podczas przewodnictwa w OBWE wymienił "rozwój stosunków wzajemnych również z tymi krajami, z którymi relacje Polski są mniej zaznaczone na innych polach" i wyjaśnił, że chodzi na państwa "które mają znaczenie regionalne".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:29 PR24_mp3 2022_01_12-07-08-24_Szrot.mp3 Paweł Szrot o rozmowach NATO-Rosja i USA-Rosja ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 07.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także