more_horiz

Centralny Port Komunikacyjny. Marcin Horała ujawnił, kiedy zostaną ukończone pierwsze inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 07:50
- Pierwsze z inwestycji w ramach CPK będą zakończone w 2027 r. Odbywa się to zgodnie z harmonogramem, który jest bardzo ambitny. Oznacza to, że budujemy 2,5 razy szybciej niż buduje się takie projekty w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W 2022 r. spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złoży wniosek o przyznanie tzw. decyzji środowiskowej. Planowane jest wyłonienie projektanta generalnego, który opracuje projekt głównego terminala pasażerskiego i kolejowego węzła przesiadkowego. Tym samym inwestycja nabiera tempa

Budowa CPK

Marcin Horała powiedział, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, który wyznacza śmiałe terminy. - Pierwsze z inwestycji w ramach CPK będą zakończone w 2027 roku. Odbywa się to zgodnie z harmonogramem, który jest bardzo ambitny. Oznacza, że budujemy 2,5 razy szybciej niż buduje się takie projekty w Europie - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także to raportu NIK nt. CPK. Powiedział, że sam raport pozytywnie opisuje przebieg inwestycji i postęp prac, ale w przestrzeni publicznej prezentowane są narracje, jakby wszystko miało wyglądać inaczej. Jego zdaniem taką sytuację wykorzystuje opozycja, która manipuluje w tej sprawie. Wiceminister przypomniał także, że decyzja rządu PO o niebudowaniu CPK mogła być katastrofalna dla polskiej gospodarki. 

- Opozycja zarzuca CPK brak opłacalności. Biznesplan i test prywatnego inwestora, co roku wykazuje opłacalność. Gdyby jej nie było, to KE podjęłaby decyzję o zwrocie niedozwolonej pomocy publicznej. Są to oczywiste manipulacje - ocenił.

- Gdyby nie koronawirus to CPK byłby już teraz potrzebny. Lotnisko Chopina byłoby zapchane. Decyzja z roku 2011 i 2012, żeby zacząć ten projekt, była słuszna. Jednak decyzja z roku 2013, aby go skasować, była zła. Ta decyzja mogłaby być tragiczna w skutkach. Paradoksalnie pandemia cofnęła rozwój rynku lotniczego - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:28 PR24 2022_01_14-07-08-40.mp3 Marcin Horała o budowie CPK ("24 pytania")

***

Audycja24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. budowy CPK)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 07.08

dz

Zobacz także

Zobacz także