more_horiz

Poseł Lewicy o środkach z KPO: wystarczy spełnić kamienie milowe

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 08:45
- Klub Lewicy od początku był za tym, żeby środki z KPO trafiły do Polski, głosowaliśmy za tym w parlamencie. Dziś w Polsce rządzi Zjednoczona Prawica, a tak naprawdę Zbigniew Ziobro, który wziął nas wszystkich za zakładników w politycznym konflikcie z premierem i szefem PiS - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Koperski (Nowa Lewica).

W Krajowym Planie Odbudowy znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Przemysław Koperski podkreślał, że należy zakończyć konflikt wokół środków z UE. - Pewnie dlatego Jarosław Kaczyński rezygnuje z pracy w rządzie, by zająć się porządkami w skonfliktowanym środowisku Zjednoczonej Prawicy i by środki finansowe, które Polsce się należą, trafiły do nas - zauważył.

Dodał także, że środki finansowe dla Polski z UE blokują politycy PiS, a nie opozycji. - Dziś wszyscy politycy mają skoncentrowaną uwagę na to, co dzieje się w Brukseli, zaczyna się nowa perspektywa finansowa w UE, dzisiaj jest ważne, żeby być tam obecnym i rozmawiać o tym, kiedy i jakie środki finansowe mają ostatecznie do nas trafić. To nikt inny jak premier Morawiecki podpisywał KPO, to rząd składał dokumenty, to tam są zapisane zobowiązania, które Polska podjęła. Tam nie ma podpisów liderów Lewicy, są Prawa i Sprawiedliwości - podkreślał poseł.

- Wystarczy spełnić kamienie milowe i środki europejskie popłynął do Polski szerokim strumieniem. To PiS odpowiada za to, że 5 mld euro, które już mogło wpłynąć do Polski, do tej pory do nas nie trafiło, to jest odpowiedzialność tego rządu - dodał Przemysław Koperski.

Posłuchaj
12:18 PR24_mp3 2022_06_21-07-35-36.mp3 Przemysław Koperski o środkach z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

62 proc. badanych jest zdania, że Komisja Europejska powinna zacząć wypłacać Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, nawet jeśli będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

Za wypłatą środków z KPO jest aż 88 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. W elektoratach Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL poziom poparcia dla wypłat środków z KPO bez względu na okoliczności jest na zbliżonym poziomie (15–19 proc.).

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Przemysław Koperski

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także