more_horiz

"Wypadły lepiej niż ubiegłoroczne". Przemysław Czarnek o wynikach matur

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 08:09
- Tegoroczne matury odbywały się według tych samych wymogów egzaminacyjnych, które ustaliliśmy 16 grudnia 2020 roku ograniczając nieco zakres materiału koniecznego do zdania egzaminów. Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Maturzyści poznają dziś wyniki swoich egzaminów. Mogą je sprawdzić w systemie internetowym. Ich wyniki są także na świadectwie dojrzałości, które dzisiaj mogą odebrać w szkole. W maju matury napisało ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. 

Na antenie Polskiego Radia 24 do tegorocznych wyników odniósł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapytany o porównanie tegorocznych osiągnięć maturzystów z ubiegłorocznymi, wskazał, że "tego typu oceny nie są nigdy sprawiedliwe bo matura każdego roku jest inna, inne są zadania, inny poziom trudności". - Porównywanie nie jest więc dobre, ale siłą rzeczy i tak porównujemy - powiedział. 

"Wypadły lepiej niż ubiegłoroczne"

Podkreślił, że "te matury wypadły lepiej niż ubiegłoroczne". - Przewidywaliśmy to zresztą z dwóch powodów. Po pierwszego był rok już stacjonarny, więc maturzyści przygotowywali się do egzaminów w szkołach wraz ze swoimi nauczycielami w normalnym trybie - wskazał . - Poprzedni rok był w większości w trybie zdalnym więc siłą rzeczy to przygotowywanie spoczywał na samych uczniach lub ewentualnie uczniach i korepetytorach - dodał.

- Po drugie pamiętajmy, że tegoroczne matury odbywały się według tych samych wymogów egzaminacyjnych, które ustaliliśmy 16 grudnia 2020 roku ograniczając nieco zakres materiału koniecznego do zdania egzaminów ze względu na pandemię i naukę zdalną, która wówczas panowała - przypomniał. - Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - zaznaczył.

Nauka zdalna

W rozmowie został także poruszony wątek ewentualnego powrotu do nauki zdalnej w nowym roku szkolnym. Jak podkreślił szef MEiN, "nie mamy żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które świadczyłyby o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej". - Przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego tak jak w ubiegłym roku - powiedział.

Zapytany o kontrowersje wokół nowego przedmiotu, który wchodzi do szkół we wrześniu, wskazał, że "historia, która jest obecnie w szkole nie obejmuje najnowszego okresu od 1945 roku, często nawet II wojny światowej w całości nie obejmuje bo brak jest czasu na to, aby dojść z programem do końca". - Krytycy HiTu boją się, że ujawni on młodzieży prawdę o Rzeczpospolitej, o PRLu, o żołnierzach niezłomnych - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:33 Czarnek 7.07.mp3 Przemysław Czarnek: matury wypadły lepiej niż ubiegłoroczne (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzi: Dorota Kania

Gość: Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 07.06


jb

Zobacz także

Zobacz także