Abramsy w Polsce. Mariusz Błaszczak: konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne

- Zadaniem polskich władz jest wzmocnienie sił zbrojnych i ulokowanie ich we wschodniej części kraju. Za czasów rządów koalicji PO-PSL jednostki wojskowe na wschodzie kraju były likwidowane, to m.in. 1 Dywizja Zmechanizowana, brygada w Lublinie, batalion w Siedlcach, pułk w Suwałkach - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

2022-07-19, 08:25

Abramsy w Polsce. Mariusz Błaszczak: konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Foto: PR24/AK

Pierwsze czołgi Abrams, na których będą się szkoliły polskie załogi, są już w naszym kraju. 5 kwietnia MON podpisało umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Umowa przewiduje kupno tych maszyn wraz ze sprzętem towarzyszącym. Jej wartość wynosi ok. 4,75 mld dolarów.

Mariusz Błaszczak podkreślał, że rząd konsekwentnie wzmacnia polskie siły zbrojne. Zarzuty opozycji o militaryzację Polski określił jako "odczytywanie scenariusza napisanego na Kremlu". - W 2018 r. zamówiliśmy system PATRIOT, jego pierwsze elementy trafią na wyposażenie polskiego wojska w tym roku. W 2019 zakupiliśmy rakiety HIMARS, które sprawdzają się teraz na Ukrainie, to bardzo precyzyjna broń, która pozwala zatrzymać inwazję rosyjską. W 2020 r. zamówiliśmy samoloty F-35, najnowocześniejsze na świecie. W 2021 r. zamówiliśmy Bayraktary, drony uderzeniowe (...), w tym roku czołgi Abrams, najnowocześniejsze czołgi na świecie - przypominał. 

"Ukraina, walcząc o swoją wolność, walczy także o naszą wolność"

Minister dodał, że 116 czołgów Abrams w starszej wersji trafi wcześniej na wyposażenie wojska polskiego, zapełniając lukę, jaka powstała poprzez to, że przekazaliśmy Ukrainie czołgi z rodziny T-72, którymi, jak zauważył, siły ukraińskie potrafią doskonale posługiwać.

- Przekazaliśmy Ukraińcom czołgi, ponieważ Ukraina, walcząc o swoją wolność, walczy także o naszą wolność. Przekazaliśmy Ukrainie pomoc o wartości ponad 1,7 mld dolarów, sytuujemy się w czołówce państw wspierających ten kraj, leży to w naszym żywotnym interesie, mówił o tym Lech Kaczyński: "najpierw Gruzja, potem Ukraina, państwa nadbałtyckie, potem Polska" - przypominał.

REKLAMA

Gość audycji zwracał uwagę na zagrożenie za strony wywiadu rosyjskiego i działań hybrydowych. - Nie można wykluczyć tego, że Rosja posługuje się ludźmi, którzy, świadomie lub nie, działają na jej rzecz, zagrażają bezpieczeństwu naszego kraju, mówimy o tym, zwracamy uwagę na posługiwanie się przez Rosję metodą dezinformacji. Tego rodzaju sprawy jak pokazywanie rozmieszczenia wojska stanowią realne zagrożenie, są niebezpieczne - podkreślał, apelując, by nie umieszczać w mediach społecznościowych zdjęć przemieszczających się jednostek wojskowych. 

Pod koniec kwietnia Polska w ramach dostaw uzbrojenia na Ukrainę przekazała ponad 240 zmodyfikowanych czołgów T-72. Szef MON w ubiegłym tygodniu poinformował, że Polska uzgodniła z USA umowę kupna 116 używanych czołgów Abrams, które uzupełnią wyposażenie WP.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o zakupie czołgów Abrams (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 20:06
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czołgi Abrams w najnowszej wersji trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Mariusz Błaszczak

REKLAMA

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej