more_horiz

Reparacje wojenne. Mularczyk: Niemcy mają okazję poprawić stosunki z Polską

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 07:50
- Niemcy płacąc reparacje, będą miały szansę polepszyć relację z Polską. To jest ich szansa - jeśli uznają swoją odpowiedzialność, oprócz wiązanek kwiatów pod pomnikami, będą skłonni do wypłacenia odszkodowań. To tylko wzmocni i pogłębi nasze stosunki - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (PiS).

W środę (27 lipca) lider PiS spotkał się z przebywającym w Warszawie szefem CDU Friedrichem Merzem. Jednym z głównych tematów była kwestia niemieckich reparacji wojennych. Jarosław Kaczyński powiedział, że liczy na to, iż operacja dotycząca reparacji wojennych od Niemiec przyniesie rezultaty.

Do tematu odniósł się Arkadiusz Mularczyk, który w 2017 został przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej. 

- 1 września ogłosimy raport o stratach wojennych, których podamy wycenę - podkreślił polityk.

Komentując, dlaczego dopiero po tylu latach powstał taki dokument, Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że "trzeba zadać pytanie, dlaczego podejmowane próby rozliczenia strat wojennych, w czasach komunistycznych były nieskuteczne?"

Mówiąc o szczegółach powstania raportu, poseł PiS podkreślił, że straty wojenne opiewają na znaczące kwoty. -  Wielokrotnie przekraczają nasz budżet państwowy. Jednak największą stratą była strata kapitału ludzkiego - miliony pomordowanych przez Niemców, jak i Rosjan - dodał.

Rosyjskie szkody 

Zapytany o szansę na ubieganie się odszkodowań za II wojnę światową od Federacji Rosyjskiej, gość audycji odpowiedział: "myślę, że powinien powstać raport o stratach wojennych wyrządzonych przez Rosjan. [...] Niewątpliwie Polska jest największym poszkodowanym, który nie dostał żadnych reparacji".

Więcej w nagraniu.  

Posłuchaj
12:28 PR24_mp3 2022_08_01-07-08-47.mp3 Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych ("24 pytania-rozmowa poranka")
 
***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Mirosław Skowron  

Gość: Arkadiusz Mularczyk (PiS)

Data emisji: 01.08.2022

Godzina emisji: 07.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także