more_horiz

Zablokowanie wydawania wiz UE Rosjanom. Kuźmiuk wskazuje, kto jest za, a kto przeciw

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 07:46
- Decyzje ws. ewentualnych sankcji, w tym także nieudzielania wiz obywatelom Rosji, stanowią decyzje wspólnotowe, a w tym zakresie obowiązuje zasada najbliższego wspólnego mianownika - mówił na antenie Polskiego Radia 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oświadczył, że "Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz Rosjanom". Jak wskazał, "w ciągu najbliższych tygodni możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie".

Zbigniew Kuźmiuk wyjaśnił, że "przyjmowane są tylko te rozwiązania, których chce 27 państw członkowskich".

- Wiemy, że przeciwko koncepcji niewydawania wiz Rosjanom są Niemcy, Francuzi i pewnie jeszcze kilka innych ważnych państw Unii Europejskiej. Na poziomie unijnym chyba będzie trudno to wprowadzić - przyznał eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. 

"Ciężkie doświadczenie dla Rosjan"

- Być może pojawią się pomysły, żeby poszczególne kraje członkowskie w ramach swoich kompetencji zdecydowały się na takie ograniczenia. Myślą o tym państwa nadbałtyckie, także Polska - zwrócił uwagę gość audycji. 

Według polityka "to dla tych tak zwanych zwykłych Rosjan, którzy niestety tę wojnę popierają, byłoby ciężkie doświadczenie". - Ponieważ spora część z nich podróżuje po Europie oraz po świecie - podkreślił europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "Niemcy, mimo tego, że zgodzili się już na 7 różnych pakietów sankcyjnych, ciągle marzą o tym, żeby powrócić z Rosją do takich relacji, które miały przed wojną". - Sądzę, że to marzenie, szczególnie wśród lewicy, jest bardzo silne - ocenił Zbigniew Kuźmiuk. 

Do wstrzymania wydawania obywatelom Rosji wiz przez kraje Unii Europejskiej wezwał Wołodymyr Zełenski. Stwierdził on, że Unia nie powinna się stać "supermarketem" dostępnym dla każdego, kto ma środki, aby do niego wejść. - Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen - podkreślił ukraiński prezydent.

Posłuchaj
14:14 Zbigniew Kuźniuuk.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o propozycji zablokowania wydawania wiz Rosjanom ("24 pytania-Rozmowa poranka") 

* *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadziła: Eliza Olczyk

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także