more_horiz

Kiedy otrzymamy środki z KPO? Krzysztof Lipiec: Polska spełniła kluczowe warunki

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 08:35
- Krajowy Plan Odbudowy jest już w Polsce realizowany, ale jest finansowany ze środków krajowych. Liczymy na to, że przekazanie środków z UE nastąpi jak najszybciej, choć Komisja Europejska spowalnia wszystkie procedury - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (Prawo i Sprawiedliwość).
Krzysztof Lipiec
Krzysztof LipiecFoto: PR24

Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy. Rzecznik KE poinformowała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne. Wówczas będziemy mogli złożyć pierwszy wniosek o płatność. UE wskazała jednak dwa warunki - kamienie milowe. Pierwszy to sądownictwo, drugi - wsparcie krajów w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.

Krzysztof Lipiec podkreślał, że środki z tytułu Krajowego Funduszu Odbudowy należą się Polsce. - Polska spełniła kluczowe warunki, dotyczące Sądy Najwyższego i Izby Dyscyplinarnej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła następnie, że jest to niewystarczające i wymyśliła coś, co jest sprzeczne z polskim prawodawstwem i konstytucją, kwestionowanie przez sędziów statusu innego sędziego podczas postępowania sądowego, to jest nie do zaakceptowania - stwierdził poseł.

- W Niemczech cały wymiar sprawiedliwości zależy od polityków, u nas aż tak nie jest, okazuje się, że w Niemczech wolno tak regulować tę kwestię, w Polsce zaś - nie - dodał gość audycji.

Posłuchaj
15:09 PR24_mp3 2022_09_21-07-07-12.mp3 Krzysztof Lipiec o sporze wokół środków z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

W audycji poruszono także temat pomocy unijnej dla walczącej Ukrainy. We wtorek  UE formalnie poparła przekazanie 5 mld euro pomocy makrofinansowej dla tego państwa. - Polska odegrała bardzo istotną rolę w uruchomieniu środków unijnych dla Ukrainy, ich przekazane to krok w dobrym kierunku, przydałaby się większa pomoc. Polska jest wiodącym krajem UE, jeśli chodzi o wsparcie udzielane Ukrainie - podkreślał Krzysztof Lipiec.

Czytaj także:

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone. 

Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne, tanie pożyczki.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Krzysztof Lipiec

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 7.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także