more_horiz

"Zwycięstwo Europy". Macierewicz o wynikach wyborów we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:17
- Giorgia Meloni prezentuje program narodowy, przywracający tożsamość państwom UE. Sprawiający, że UE jest tym, czym była, gdy Polska do niej wstępowała, czyli Europą ojczyzn - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz. 
Audio
  • Antoni Macierewicz gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka)

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrał blok centroprawicy, otrzymując łącznie ok. 41-45 proc. głosów - wynikało z sondażu podanego w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, od 22 do 26 proc., uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia - 6-8 proc. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że program, który prezentuje Meloni, jest potrzebny Europie. - To program narodowy, przywracający tożsamość państwom UE. Sprawiający, że UE jest tym, czym była, gdy Polska do niej wstępowała, czyli Europą ojczyzn. Giorgia Meloni mówi też o wparciu dla Ukrainy i związku Włoch z NATO i USA. To jest właściwa formuła, która może pomóc przywrócić Europie tożsamość. Obecnie mamy do czynienia z próbą przekształcenia Europy w państwo niemieckie. Niemcy przez ostatnie 10 lat prowadzili politykę, która skutkuje zagrożeniami obejmującymi cały świat, które dają Rosji olbrzymi potencjał agresji. Wygrały Włochy i Europa - powiedział Antoni Macierewicz.

Czytaj także:

Jego zdaniem należy wywierać maksymalną presję, aby Niemcy nie dążyły do sojuszu z Rosją. - To największe zagrożenie dla Europy. Część niemieckiej opinii publicznej jest zszokowana faktem, że ich rząd nie przekazuje pomocy Ukrainie. Wspieranie tej części opinii publicznej jest właściwym kierunkiem i trzeba go realizować. Musimy blokować sojusz Niemiec z Rosją. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz twierdzi, że to on najbardziej pomaga Ukrainie. Oszukuje Ukraińców, to propaganda kłamstwa - tłumaczył były szef MON. 


Posłuchaj
22:13 PR24 2022_09_27-07-06-59.mp3 Antoni Macierewicz gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka)

 

Centrolewica uzyskała we włoskich wyborach około 26-29 proc. poparcia, a jej główna siła - Partia Demokratyczna - zdobyła 17-21 proc. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13-17 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła około 64 proc.

Więcej w nagraniu.

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania 

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24/tj/pp

Zobacz także

Zobacz także