more_horiz

Nota MSZ ws. strat wojennych. Waszczykowski: trzeba przypomnieć światu prawdę o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 08:55
- Żeby Niemcy uznały konieczność zapłaty odszkodowań, należy o to walczyć. Zakładam, że nasza nota to nie jest jednostronicowy dokument, ale zawiera argumentację prawną, odniesienia do prawa międzynarodowego czy ustaleń bilateralnych, do sejmowego raportu ws. strat i nasze propozycje, jak dalej procedować w tej kwestii - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych, która ma być przekazana MSZ Niemiec. Według Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne.

"Element naszej polityki historycznej"

Witold Waszczykowski zwracał uwagę, że Niemcy powinny odnieść się do noty, argumentacji prawnej w niej zawartej i wyliczenia strat przez Polskę. - Jeśli nawet odniosą się pozytywnie, to będzie dłuższy proces negocjacji i perswazji, trzeba także docierać do tamtejszego społeczeństwa. Zarówno nota, jak i raport o stratach powinny być ważnym elementem naszej polityki historycznej, która powinna przypominać światu i Niemcom o prawdzie o II wojnie światowej. Ta prawda została w ostatnich kilkudziesięciu latach zniekształcona m.in. przez politykę historyczną niemiecką i rosyjską, a nawet izraelską. Zabrakło tu polskiej polityki, wielu polityków wychodziło z założenia, że trzeba wybrać przyszłość, a historia to nacjonalizm itd. Jest o co się bić, ale to wymaga determinacji - podkreślał.

Posłuchaj
13:11 PR24 2022_10_04-07-35-38.mp3 Witold Waszczykowski o nocie dyplomatycznej MSZ ws. reparacji (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Nota dyplomatyczna do niemieckiego ministra spraw zagranicznych dotyczy sprawy podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Czytaj więcej:

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 04.10.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także