Dzień Edukacji Narodowej. Wiceszef MEiN: uhonorujmy wszystkich nauczycieli

W piątek 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Będzie to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów. - Dzisiejsze wyzwania edukacyjne to nie tylko wpojenie dużej dawki wiedzy, ale przede wszystkim nauczenie umiejętności przydatnych w życiu, ukierunkowanie młodych ludzi w dalszym przebiegu kariery naukowej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

2022-10-13, 08:25

Dzień Edukacji Narodowej. Wiceszef MEiN: uhonorujmy wszystkich nauczycieli
Tomasz Rzymkowski. Foto: PR24

Dzień Edukacji Narodowej, dawniej Dzień Nauczyciela, obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Komisja zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

"Chodzi o ukierunkowanie młodych ludzi"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 tego dnia powinniśmy cieszyć się z tego, co mamy. - Uhonorować wszystkich nauczycieli i edukatorów, osoby związane z polską oświatą za trud i wysiłek. Za pomysły, aby jak najlepiej przygotować do życia młodych ludzi. Dzisiejsze wyzwania edukacyjne to nie tylko wpojenie dużej dawki wiedzy, ale przede wszystkim nauczenie umiejętności przydatnych w życiu, ukierunkowanie młodych ludzi w dalszym przebiegu kariery naukowej. To powinno być indywidualnie traktowane - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Podkreślił, że wielkim zadaniem dla nauczycieli i placówek oświaty jest, aby ich oferta była atrakcyjna. - Chodzi też o współpracę z rynkiem pracy, co ma już miejsce od wielu lat. Jako MEiN przyznajemy bonusy poprzez subwencję oświatową dla tych szkół, które decydują się na prowadzenie kierunków kształcenia zawodowego potrzebnych na rynku pracy. Wiele szkół decyduje się na tego typu rozwiązanie - tłumaczył Tomasz Rzymkowski.

- Jeszcze kilka lat temu brakowało na rynku ludzi z fachem w ręku, osób, które potrafią wykonywać stosunkowo proste czynności. Mieliśmy za to wielu socjologów, osoby ze świetnym wykształceniem. Ta nadreprezentacja stanowiła przede wszystkim dla nich problem życiowy. Armia osób z wyższym wykształceniem humanistycznym pracowała w przemyśle. Dziś wielu ludzi decyduje się po szkole podstawowej iść do technikum, gdzie zdobywają zawód. Nie zamyka im to drogi do wyższego wykształcenia - dodał. 

REKLAMA

Koniec dyskusji o gimnazjach

W 2017 roku przeprowadzono reformę systemu oświaty. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidywała stopniową likwidację gimnazjów oraz przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Dyskusja na temat gimnazjów została zakończona. Był pewien opór, aby przywrócić system ośmioklasowej szkoły podstawowej. Zwłaszcza ze strony samorządowców, na których spadł ciężar rekonstrukcji systemu oświaty. W tej chwili nie ma dyskusji na ten temat. Dopiero pierwszy rocznik ukończył czteroklasowe liceum. Zdaniem wielu nauczycieli kształcenie na poziomie ponadpodstawowym dłuższe o jeden rok przynosi lepsze efekty - podsumował Rzymkowski. 

Posłuchaj

Tomasz Rzymkowski gościem Stanisława Janeckiego (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:05
+
Dodaj do playlisty

Całkowita likwidacja gimnazjów w Polsce nastąpiła z dniem 1 września 2019 roku.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki (PiS)

Data emisji: 13.10.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 7.06

PR24/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej