more_horiz

Pawliczak: Rosja jest państwem terrorystycznym, w tej sprawie lewicowi europosłowie się pomylili

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 08:33
Kiedy europosłowie EKR złożyli projekt rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne, pierwotnie liderzy ugrupowań lewicowych i liberalnych ją odrzucili. W Polskim Radiu 24 Karolina Pawliczak z Nowej Lewicy stwierdziła, że "w tej sprawie europosłowie popełnili błąd". - Po tym, co się stało w Irpieniu, w Buczy, po tym, jak atakowana jest ludność cywilna, infrastruktura cywilna - można uznać, że Rosja jest państwem terrorystycznym - stwierdziła polityk.

Niełatwe są losy projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego, uznającej Rosję za państwo terrorystyczne. Propozycję w tej sprawie złożyli 12 października europosłowie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, a poparli ją chadecy z Europejskiej Partii Ludowej (m.in. PO i PSL) oraz eurosceptyczna grupa Tożsamość i Demokracja. Niestety propozycję włączenia rezolucji do porządku obrad odrzucili przewodniczący frakcji: socjalistycznej, liberalnej, zielonych i komunistów.

Rezolucja ws. uznania Rosji za państwo terrorystyczne. "Popełniono błąd"

W Polskim Radiu 24 sprawę komentowała poseł Nowej Lewicy Karolina Pawliczak. Jak podkreśliła, europosłowie nie tłumaczyli się politykom krajowym ze swojej decyzji. - Ja przyznam, że się z tym nie zgadzam. Uważam, że Rosja jest państwem terrorystycznym. Po tym, co się stało w Irpieniu, w Buczy, po tym, jak atakowana jest ludność cywilna, infrastruktura cywilna - można uznać, że Rosja jest państwem terrorystycznym i ja bym się pod takim akurat stanowiskiem podpisała - mówiła Karolina Pawliczak.

Polityk Nowej Lewicy zaznaczyła, że stanowisko całej Lewicy w Polsce wobec wojny na Ukrainie i rosyjskiej napaści "jest jednoznaczne i nie mamy tutaj żadnych wątpliwości". - Stanowisko co do tego, że Rosja jest państwem terrorystycznym, stosuje terror wobec ludności cywilnej, jest w mojej ocenie niebudzące wątpliwości i uważam, że w tej sprawie [europosłowie] popełnili błąd - dodała.

Europosłowie EKR-u nie poddali się w sprawie rezolucji i ponowili próbę dotyczącą uznania Rosji za państwo terrorystyczne poprzez złożenie projektu na początku sesji PE. O programie sesji decydują przewodniczący frakcji, ale możliwe jest jeszcze dodanie do porządku obrad jakiegoś punktu podczas w poniedziałek, kiedy rozpoczyna się sesja, a wtedy już wszyscy europosłowie decydują w głosowaniu. I tak właśnie zrobili konserwatyści. Debata wokół rezolucji odbyła się we wtorek 18 października, a głosowanie ma mieć miejsce w listopadzie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:13 PR24_mp3 2022_10_24-07-35-06_Pawliczak.mp3 Karolina Pawliczak o projekcie rezolucji PE ws. uznania Rosji za państwo terrorystyczne ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Karolina Pawliczak (Nowa Lewica)
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 07.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także