more_horiz

Zmiany w edukacji domowej. Wiceszef MEiN: chcemy ustandaryzować pewne kwestie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 08:12
- Chyba nie było takiej ekipy MEiN, która by się w spektakularny sposób otworzyła na edukację domową. (...) Chcemy ustandaryzować pewne kwestie w tym zakresie - by egzaminy odbywały się stacjonarnie, w sposób obiektywny. Druga dotyczy rejonizacji placówek oświatowych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zmiany w edukacji domowej: Wiceszef MEiN: chcemy ustandaryzować pewne kwestie
Zmiany w edukacji domowej: Wiceszef MEiN: chcemy ustandaryzować pewne kwestieFoto: PR24

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży poparła z poprawkami projekty nowelizacji Prawa oświatowego. Chodzi o propozycje posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Obie dotyczą zasad obecności organizacji pozarządowych w szkołach, a w przypadku projektu poselskiego także wzmocnienia uprawnień kuratorów oświaty oraz zmian w edukacji domowej.

Zapytany o proponowane zmiany, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski wskazał na antenie Polskiego Radia 24, że "chyba nie było takiej ekipy MEiN, która by się w spektakularny sposób otworzyła na edukację domową".

Dodał, że resort chce ustandaryzować pewne kwestie w tym zakresie - by egzaminy odbywały się stacjonarnie, "w sposób obiektywny i pod nadzorem kuratorium". Z kolei druga zmiana dotyczy rejonizacji placówek oświatowych - by szkoła, do której dziecko jest formalnie przypisane, mogła znajdować się nie tylko w województwie, w którym mieszka uczeń, ale także w województwie z nim sąsiadującym.

Projekt ustawy Prawo oświatowe

Zapytany o to, dlaczego projekt jest poselski, gość audycji odpowiedział: "Posłowie Prawa i Sprawiedliwości uważają, że część przepisów proponowanych w pierwotnym projekcie ustawy Prawo oświatowe powinna zostać wprowadzona do polskiego porządku prawnego". - Stąd też bardzo długie konsultacje strony poselskiej, Kancelarii Prezydenta i resortu edukacji, w toku których wypracowano właśnie poselski projekt ustawy - wyjasnił.

Wiceminister edukacji i nauki wyraził także przekonanie, że opór przed zmianami wprowadzanymi przez resort edukacji wynika z tego, że najbardziej zainteresowani nie zapoznają się ze szczegółami przygotowywanych projektów.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:02 PR24_mp3 2022_11_02-07-06-36.mp3 Tomasz Rzymkowski o zmianach w sprawie edukacji domowej ("24 pytania-rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Eliza Olczyk

Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 2.11.2022 r.

Godzina emisji: 07.06

ng//IAR/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także