more_horiz

Rosja zostanie uznana za państwo terrorystyczne? Neumann: każdy krok izolujący Putina jest dobry

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 09:13
- W unii trzeba rozmawiać o tym i przekonywać do tego, aby postawić absolutny mur wokół Rosji, wokół Putina. To o czym się dowiadujemy, co się dzieje w Ukrainie, to jest działanie terrorystyczne i nie ma tu dla mnie żadnej wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Neumann, poseł PO.

Jest projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego, która uznaje Rosję za państwo terrorystyczne, a w nim polskie wątki - Smoleńsk i Przewodów. Przedstawiciele grup politycznych uzgodnili kompromisowy tekst po czterech godzinach negocjacji - poinformował europoseł z frakcji chadeków Andrius Kubilius. Rezolucja będzie głosowania w przyszłym tygodniu na sesji Europarlamentu w Strasburgu. Dokument jeszcze nie został opublikowany, ale brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poznała szczegóły projektu.

Szczegóły projektu

Znajduje się w nim zapewnienie o solidarności z Polską oraz wyrazy współczucia dla rodzin dwóch Polaków, którzy zginęli w wyniku eksplozji rakiety w Przewodowie. W projekcie rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne i wykorzystujące środki terroryzmu jest też odniesienie do katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, w kontekście przetrzymywania dowodów.

Do projektu rezolucji odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Neumann. Jak wskazał poseł PO, "każdy krok izolujący Putina, Rosję czy kraje takie jak Rosja, jest krokiem dobrym". - Dla mnie nie ma żadnej wątpliwości, że Rosja jest krajem nie tyle sponsorującym terroryzm, co działającym jak kraj terrorystyczny - podkreślił.

"To jest działanie terrorystyczne"

- To o czym się dowiadujemy, co się dzieje w Ukrainie, o Buczy, o innych miejscach, gdzie były mordy, gdzie były tortury, gdzie była eksterminacja wręcz ludności ukraińskiej, gdzie dowiadujemy się o bombardowaniach przedszkoli, szkół, teatrów czy domów mieszkalnych, to jest działanie terrorystyczne i nie ma tu dla mnie żadnej wątpliwości - zaznaczył.

Zapytany o to, dlaczego parlamentarzyści europejscy nie chcą uznać tej prawdy i mówią o "stworzeniu odpowiednich ram prawnych", wskazał, że "jest wiele krajów, które inaczej niż Polska, może nie tak ostro, jak Polska, patrzy na tę wojnę". - Wynika to pewnie też z położenia geograficznego. My mamy tę wojnę za granicą i jest ona tak naprawdę u naszych drzwi i mamy w Polsce ofiary tej wojny - wyjaśnił. - Do Polski dotarło kilka milionów Ukraińców i te informacje nam przekazywało. Inaczej pewnie wygląda to na Południu czy Zachodzie Europy, gdzie jest trochę dalej - ocenił.

"Trzeba postawić absolutny mur wokół Rosji"

Podkreślił, że "w unii trzeba rozmawiać o tym i przekonywać do tego, aby postawić absolutny mur wokół Rosji, wokół Putina". Dodał jednak, że "to się dzieje". - Nawet kraje grupy G20 okazały wyjątkową solidarność, mimo że wiele z nich robi interesy z Putinem mimo wojny w Ukrainie - wskazał. - To, co się dzieje dziś wokół Rosji, wokół Putina, takie izolowanie go, będzie miało nieprawdopodobnie ważne skutki - zaznaczył.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:32 Neumann.mp3 Sławomir Neumann: trzeba postawić absolutny mur wokół Putina (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Sławomir Neumann, poseł PO

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 07.35

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także