more_horiz

Projekt KE ws. limitów cenowych na gaz. Poncyljusz: Niemcy są zdeterminowani, by pozyskać surowiec

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 08:50
- Cała produkcja energii z gazu to około siedem procent w naszym systemie energetycznym, w Niemczech jest to dużo więcej. Właśnie dlatego oni są zdeterminowani, by pozyskać określony wolumen gazu i są w stanie płacić za niego dużo większe pieniądze, byle tylko ten surowiec mieli - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Poncyljusz z KO.
Paweł Poncyljusz: Niemcy są zdeterminowani, by pozyskać gaz
Paweł Poncyljusz: Niemcy są zdeterminowani, by pozyskać gazFoto: PR24

We wtorek Komisja Europejska, pod wpływem presji 15 krajów - w tym Polski - zaproponowała projekt przepisów dotyczący limitów cenowych na gaz. Gość Polskiego Radia 24 Paweł Poncyljusz z KO przypomniał, że Niemcy - które sprzeciwiały się KE - jednocześnie zaproponowały około 200 mld euro pomocy dla przedsiębiorców.

- Jeśli Niemcy by zapłacili wysokie ceny za gaz, to później by je wyrównali swoim przedsiębiorcom za pomocą różnego rodzaju dotacji. Na to już dziś pomrukuje KE i wskazuje, że to niezgodne z filozofią wolnego rynku w UE. A także, że Niemcy powinny to skonsultować i pokazać inne instrumenty, które dadzą szansę gospodarkom europejskim, a nie tylko firmom niemieckim - skomentował.

Projekt dot. limitów cenowych na gaz

Gość audycji zwrócił też uwagę, że kraje, które były przeciwne projektowi Komisji (między innymi Niemcy, Austria czy Holandia), są dość zamożne, ale także uzależnione od gazu w sektorze elektroenergetycznym. - Cała produkcja energii z gazu to około siedem procent w naszym systemie energetycznym, a w Niemczech jest to dużo, dużo więcej. Właśnie dlatego oni są zdeterminowani, by pozyskać określony wolumen gazu i są w stanie płacić za niego dużo większe pieniądze, byle tylko ten surowiec mieli - podkreślił.

Paweł Poncyliusz dodał ponadto, że mogłoby się wydawać, że rozbieżności pomiędzy interesami niektórych krajów - na przykład Polski i Włoch - są duże, jednak okazuje się, że w pewnych sprawach można znaleźć wspólny mianownik, który łączy je bardziej niż z ich sąsiadami.

Dyskusja o maksymalnych cenach gazu wynika z tego, że te ceny dobijają gospodarki państw europejskich - powiedział, dodając, że uważa za dobry krok próbę wspólnych zakupów surowców.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:14 PR24_mp3 2022_11_23-07-34-53.mp3 Paweł Poncyljusz o projekcie KE dot. limitów cenowych na gaz ("24 pytania - rozmowa poranka"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Paweł Poncyljusz (KO)

Data emisji: 23.11.2022 r.

Godzina emisji: 7.35

ng//IAR

Zobacz także

Zobacz także