Sejm zagłosuje nad ustawą o SN. Mosiński: środki z KPO będą mogły wpłynąć przed wakacjami
- Jeśli prezydent podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym, w kształcie uchwalonym dziś przez Sejm, to środki w ramach KPO powinny wpłynąć do Polski przed wakacjami - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
2023-01-13, 08:15
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w czwartek przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej komisja zaakceptowała szereg uwag redakcyjnych Biura Legislacyjnego oraz jedną poprawkę PiS. Poprawki opozycji przekształcające główne z zapisów ustawy nie uzyskały większości. W piątek Sejm zagłosuje nad nowelizacją. - Data 13 stycznia 2023 roku będzie dobra dla Polski i Polaków, bo ustawę będziemy musieli przyjąć. Na mocy nowelizacji przesuniemy odpowiedzialność zawodową sędziów do NSA. Na tym polegała główna oś sporu z niektórymi politykami, którzy twierdzili, że jest to zapis niekonstytucyjny. Posiadamy opinię Biura Analiz Sejmowych, która jest korzystna. Wypełniamy prawo unijne - powiedział Jan Mosiński.
- Projekt zmian w ustawie o SN. Premier: w ocenie naszych legislatorów nie narusza prerogatyw prezydenckich
- Nowelizacja ustawy o SN. Prezydent: pochylę się nad nią, kiedy przywędruje do mnie z parlamentu
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że opozycja wiele zrobiła, aby zablokować pozyskanie przez Polskę środków z KPO. - Trudno było w tym klimacie prowadzić rozmowy z Komisją Europejską. Do tej pory dziewięć państw UE nie złożyło wniosków o KPO, w tym m.in. Niemcy. Niemiecka opozycja działała jednak wspólnie z rządem. Mam nadzieję, że dziś opozycja zda egzamin z odpowiedzialności za Polskę i poprzez rozwiązania - tłumaczył Mosiński.
Stanowisko Solidarnej Polski
Solidarna Polska zapowiada, że nie poprze noweli. - Jest jeszcze przestrzeń do zmiany stanowiska, wspólnego zagłosowania jak przystało na Zjednoczoną Prawicę. Interes Polski wymaga, aby środki z KPO wpłynęły. Należy odłożyć na bok animozje. Nadal będziemy Zjednoczoną Prawicą, jeśli Solidarna Polska nie poprze nowelizacji ustawy. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy realizować reformę wymiaru sprawiedliwości, tak, aby Polacy byli z tego zadowoleni - stwierdził poseł PiS.
REKLAMA
Data
Dodał, że poprawki opozycji do nowelizacji ustawy zakładają wyjście z ram uzgodnionych w negocjacjach z KE. - Należy trzymać się ustalonego porządku. Trwają też rozmowy nad projektem zmian ustawy wiatrakowej. Jeśli prezydent podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym, w kształcie uchwalonym przez Sejm, to środki w ramach KPO powinny wpłynąć do Polski przed wakacjami. Ewentualne skierowanie przez prezydenta ustawy do Trybunału Konstytucyjnego nie powinno wstrzymać płatności. Problem będzie, gdy prezydent nie podpisze ustawy. Czy uda się odrzucić weto prezydenta? To pytanie do opozycji. Po jej stronie jest wielka odpowiedzialność. Opozycja naszkodziła Polsce, powinna to dziś odpokutować podczas głosowania - podsumował Mosiński.
Posłuchaj
Nowela
PiS złożyło projekt o SN w Sejmie 13 grudnia ub.r., który - według autorów - ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Zgodnie z nim sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie - jak obecnie - utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadził: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Jan Mosiński (PiS)
Data emisji: 13.01.2023
Godzina emisji: 7.06
PR24/jt/kor
REKLAMA
REKLAMA