more_horiz

Ustawa wiatrakowa. Mieczysław Kasprzak: idea jest prosta - dać ludziom i przemysłowi tańszy prąd

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 09:18
- Jest zbyt wiele kombinacji, zbyt wiele kuglowania. Nasza propozycja była prosta: uwolnić wiatraki, dać ludziom i przemysłowi tańszy prąd - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak (Polskie Stronnictwo Ludowe), komentując prace nad ustawą wiatrakową. 

Sejm rozpoczął prace nad projektem rządowej noweli ustawy wiatrakowej. W pierwszym czytaniu zajmują się nim połączone komisje energii, klimatu i aktywów państwowych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Mieczysław Kasprzak zwracał uwagę, że również mieszkańcy terenów, na których budowane będą wiatraki, powinni mieć z tego tytułu korzyści. - Jest zapis w propozycjach, ale jest to ogólnie napisanie, lakonicznie, jest to niedoprecyzowane, okazuje się, że skorzysta z tego znikoma liczba mieszkańców (…). Trzeba rozeznać sprawę, wytłumaczyć ludziom, na czym to polega, a najlepiej dogadywać się z ludźmi i dać im rekompensatę - zaznaczył.

"Wszyscy mieszkańcy powinni z tego korzystać"

- Te pieniądze mają trafić do mieszkańców, ale jest tam zapisany warunek, że mieszkańcy muszą być udziałowcami tego przedsięwzięcia proporcjonalnie do inwestora. Teraz pytanie, czy kogoś będzie stać na to, by wnieść te udziały. Trzeba to uprościć, wszyscy mieszkańcy powinni z tego korzystać, bez obciążeń finansowych. Nasz postulat został pozornie zrealizowany, ale nie do końca nas to satysfakcjonuje - stwierdził.

Gość audycji podkreślał, że to mieszkańcy powinni współdecydować o budowie wiatraków na danym terenie i zwracał uwagę na korzyści, jakie niesie korzystanie z nich. - Idea jest taka, by mieszkańcy mieli tańszy prąd, przedsiębiorcy mieli tańszy prąd. Cena prądu z wiatraka jest pięciokrotnie niższa niż z węgla - przypominał.

Posłuchaj
16:07 PR24 2023_01_25-07-35-55.mp3 Mieczysław Kasprzak o nowelizacji ustawy wiatrakowej (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Zobacz także:

13 grudnia 2022 r. rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli, która umożliwia partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na ich terenie elektrowni wiatrowej. Zmiana polegała m.in. na dodaniu nowego art. 6h, który zakłada, że inwestor co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej zaoferuje mieszkańcom gminy, aby mogli oni uzyskać status prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec będzie mógł, na zasadzie dobrowolności, przystąpić do zawarcia z inwestorem umowy, aby na jej podstawie zostać prosumentem wirtualnym.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Mieczysław Kasprzak

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także