more_horiz

Michał Perzyński o elektrowniach wiatrowych: to obecnie najtańsze źródło energii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 15:25
- Trzeba podkreślić, że dodatkowe moce w energetyce wiatrowej na lądzie są potrzebne Polsce. Nie tylko ze względu na potrzebę energii, ale także z powodu tego, że ta energetyka jest obecnie najtańsza - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński z portalu biznesalert.pl.
Elektrownie wiatrowe to najtańsze źródło energii
Elektrownie wiatrowe to najtańsze źródło energiiFoto: Shutterstock/engel.ac

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej stwierdził, że rząd "bardzo mocno promuje energetykę odnawialną". Dodał, że rząd jest otwarty na inwestycje w biogazownie, "energetykę opartą o polskie źródła, zielone źródła biogazowe". Trwają także prace nad zmianą ustawy o elektrowniach wiatrowych. O tej części OZE mówił w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński.

Elektrownie wiatrowe

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zmiany w ustawie dot. energetyki wiatrowej są potrzebne dla rozwoju tego sektora odnawialnych źródeł energii

- Ustawa, którą wcześniej wprowadził PiS, w praktyce zablokowała rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Działo się tak ze względu na zapis o zakazie budowy nowych turbin wiatrowych w odległości równiej dziesięciokrotności wysokości takiej turbiny od budynków mieszkalnych. Teraz ta ustawa jest przedmiotem rozmów. Miałaby być zliberalizowana. Wtedy branża złapałaby oddech i mogłaby liczyć na inwestycje - ocenił.

- Trzeba podkreślić, że dodatkowe moce w energetyce wiatrowej na lądzie są potrzebne Polsce. Nie tylko ze względu na potrzebę energii, ale także z powodu tego, że ta energetyka jest obecnie najtańsza - dodał.

Michał Perzyński podał także przykład Niemiec, które borykały się z podobnym problemem legislacyjnym. - Niemcy podczas poprzednich rządów wprowadziły coś na kształt polskiej ustawy odległościowej. Zabroniona była budowa nowych farm w promieniu 1 km od budynków mieszkalnych. Wywołała ona spore kontrowersje. Wprowadzono więc możliwość decydowania o tej odległości przez samorządy - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:00 PR24_mp3 2022_12_01-14-08-14.mp3 Michał Perzyński o OZE (Gość PR24)

***

AudycjaTemat dnia/ Gość PR24

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Michał Perzyński (biznesalert.pl) 

Data emisji: 1.12.2022

Godz. emisji: 14.08

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także