more_horiz

Sobolewski o słowach Juszczenki: on sam padł ofiarą rosyjskiego zamachu, wie najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 08:35
Jak Wiktor Juszczenko mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu, wie doskonale o czym mówi, bo sam z takiego zamachu ledwie uszedł z życiem - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Krzysztof Sobolewski
Krzysztof SobolewskiFoto: PR24/AK

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyraził przekonanie, że byłego prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego zabili w Smoleńsku Rosjanie. Powiedział o tym w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Gordonua.com. Juszczenko, który sprawował urząd prezydencki na Ukrainie w latach 2005-2010, rozmawiał z szefem portalu Dmytrem Gordonem. Na jego pytanie: "czy Kaczyńskiego zabili Rosjanie?", Juszczenko odpowiedział: "jestem o tym przekonany".

Krzysztof Sobolewski: Wiktor Juszczenko najlepiej wie o rosyjskich zamachach

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Krzysztof Sobolewski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że akurat Wiktor Juszczenko sam najlepiej przekonał się o tym, jak Rosjanie postępują z osobami, które zagrażają ich interesom.

- Wiktor Juszczenko był jedną z tych osób, które zagrażały Rosji jako prezydent, w związku z tym - jak to mówią - ledwie uciekł śmierci z łoża, po tym, jak była próba otrucia go przez Rosjan. (...) Jak on mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu, wie doskonale o czym mówi, bo sam z takiego zamachu ledwie uszedł z życiem, udało mu się uratować - mówił Krzysztof Sobolewski.

"Pamiętamy Tbilisi"

W wywiadzie dla Gordonua.com Juszczenko stwierdził także, że Polacy nie docenili byłego szefa swojego państwa. - To światły prezydent, który zawsze patrzył ponad horyzont - mówił.

Sekretarz generalny PiS przyznał, że prezydent Lech Kaczyński ostrzegał świat przed Rosją wtedy, kiedy nikt nie chciał tego słuchać i dziś należy o tym cały czas przypominać. - Doskonale pamiętamy 2008 rok i Tbilisi, gdzie też był Wiktor Juszczenko i powstrzymanie rosyjskiego ataku na Tbilisi, stolicę Gruzji. Tam było pięciu prezydentów, czterech z nich ściągniętych tam właśnie przez prof. Lecha Kaczyńskiego - mówił.

Sobolewski: Europa i świat nie słuchały Lecha Kaczyńskiego

- Pamiętamy wystąpienie w rocznicę wybuchu II wojny światowej w obecności m.in. właśnie kremlowskiego zbrodniarza Putina, czy w obecności Angeli Merkel, gdzie Lech Kaczyński mówił, że imperializm się odradza i trzeba zrobić wszystko, by imperializm powstrzymać. Nie słuchano, a teraz po kolei przywódcy europejscy i światowi przyznają mu rację. Szkoda, że tak późno, ale lepiej późno niż wcale - podkreśli Sobolewski.

Przypomniał też podobne wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - m.in. w 2014 roku, kiedy w Kijowie wyrażał poparcie dla Ukrainy podczas rosyjskiej nielegalnej aneksji Krymu i podkreślał, że Rosja na tym nie zamierza poprzestać, co także okazało się prawdą.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:43 PR24 2023_01_31-07-07-38_Sobolewski.mp3 Krzysztof Sobolewski o słowach Wiktora Juszczenki nt. katastrofy smoleńskiej ("24 Pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Krzysztof Sobolewski (sekretarz generalny PiS)
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 07.07

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także