more_horiz
Wiadomości

Ujawniono tezy Sikorskiego na spotkanie z Ławrowem. "Rosja strategicznym partnerem UE"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 10:05
"Rosja jest największym bezpośrednim sąsiadem i strategicznym partnerem Unii Europejskiej" - tak brzmi treść pisma z 2008 r. przygotowanego przez Departament Polityki Wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, któremu przewodził Radosław Sikorski. Tezy z dokumentu miały być wykorzystane podczas spotkania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Ławrowem.
Ujawniono tezy Sikorskiego na spotkanie z Ławrowem. Rosja strategicznym partnerem UE
Ujawniono tezy Sikorskiego na spotkanie z Ławrowem. "Rosja strategicznym partnerem UE"Foto: PAP/Radek Pietruszka

We wtorkowym programie "#Jedziemy" w TVP Info dziennikarz Michał Rachoń pokazał widzom zestaw tez dla Radosława Sikorskiego na jego dwustronne spotkanie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Ławrowem. 

W dokumencie z 2008 r. czytamy, że polska polityka względem Rosji jest elementem unijnej polityki, zgodnie z którą ten barbarzyński reżim miał być strategicznym partnerem Europy.

"Rosja jest największym bezpośrednim sąsiadem i strategicznym partnerem Unii Europejskiej. Popieramy rozwój zrównoważonej polityki wschodniej UE, którym jednym z zasadniczych elementów są stosunki z Rosją. W ramach UE aktywnie uczestniczymy w budowaniu strategicznego partnerstwa z Rosją" - podkreślano.

Tezy rządu na spotkania z przedstawicielami władz Rosji

Jak podaje TVP Info, rząd PO podczas rozmów z rosyjskim reżimem kierował się też stwierdzeniami, że jest szczególnie zainteresowany "aby UE dążyła do oparcia współpracy z Rosją na bazie wartości". Podkreślano, że jest to podstawa do budowy przyjaznych społeczeństw.

W tezach Sikorskiego wskazywano, że brak dialogu z Rosją nie służy Polsce. 

Wojna w Osetii Południowej

Warto tutaj podkreślić, że 2008 rok to był moment wybuchu konfliktu zbrojnego między siłami zbrojnymi Gruzji a separatystami z republik Osetii Południowej i Abchazji oraz wojskami Rosji. 12 sierpnia w Tbilisi odbyły się wiece i demonstracje pokojowe, popierające działania prezydenta Gruzji.

Na jednym z wieców, z udziałem blisko 150 tys. osób zebranych przed budynkiem parlamentu, pojawili się prezydenci Polski, Litwy, Estonii, Ukrainy i premier Łotwy (Lech Kaczyński, Valdas Adamkus, Toomas Hendrik Ilves, Wiktor Juszczenko oraz Ivars Godmanis), którzy przybyli na spotkanie z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.

Czytaj też:

TVPInfo/mn/kor

Zobacz także

Zobacz także