more_horiz

Kompromis ws. rejestracji aut spalinowych. Zalewska: rzeczywistość zweryfikowała plany UE

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 08:11
- Kwestię unijnego rozporządzenia w sprawie zakazu produkcji aut spalinowych zweryfikowała rzeczywistość. Zakaz w tej sprawie został przyjęty w sposób komunistyczny: ktoś zdecydował za nas, uznał, że coś jest dla nas dobre. Na szczęście zmiękczono te absurdalne przepisy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS. 

Komisja Europejska i Niemcy ogłosiły, że osiągnęły porozumienie ws. odblokowania kluczowego punktu planu klimatycznego UE, dotyczącego emisji CO2 z samochodów. W tekście złagodzono przepis o zakazie stosowania silników spalinowych po 2035 roku.

- Pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 roku, jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2 - wyjaśnił niemiecki minister transportu Volker Wissing.

"Decyzja podjęta w sposób komunistyczny"

- W tej sprawie byłam tą eurodeputowaną, która pytała, kto dokonywał szacunków, obliczeń w tej kwestii i kto za tym stoi, jakie lobby: żeby w sposób absolutnie totalny i komunistyczny przeprowadzać tego typu pomysły. Pamiętamy przecież te czasy, uczyliśmy się o tym z historii, że ktoś decydował za jednostkę, że coś jest dla niej lepsze - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska. 

Jak zaznaczyła, "tak postanowiono, w sposób jednoznaczny, choć ani to ekonomiczne, ani konkurencyjne, ani wolnorynkowe".

- Brakuje komponentów do produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Dość powiedzieć, że 3 lata temu tona litu kosztowała 6 tysięcy dolarów, a teraz kosztuje 81 tysięcy. Poza tym takich baterii nie można zutylizować. To klienci powinni zdecydować jakimi samochodami jeżdżą. Nie wzięto też pod uwagę tego, że samochody spalinowe są coraz doskonalsze - argumentowała europoseł.

Dodała, że "przepchnięto to rozporządzenie". - Radość tych, którzy głosowali za tym rozwiązaniem, była ogromna. Spodziewaliśmy się, choć nie tak szybko, że rzeczywistość zweryfikuje to rozporządzenie. Tak się stało. Zmiękczono te absurdalne przepisy - podsumowała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:52 PR24 2023_03_27-07-09-21.mp3 Anna Zalewska o zakazie produkcji aut spalinowych (24 Pytania - rozmowa poranka) 

* * *

Audycja: "24 Pytania-rozmowa poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS) 
Data emisji: 27.03.2023
Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także