more_horiz

Będzie debata PE nt. komisji ds. rosyjskich wpływów? Kempa: wnioskują o to grupy chcące walczyć z Polską

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 08:39
- Może warto, chociaż szkoda, że nasi przedstawiciele będą mieli tylko minutę, opowiedzieć członkom UE, jak ta agentura wygląda i jakie wpływy wywarła na nasze państwo - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Beata Kempa, mówiąc o pomyśle debaty w PE poświęconej polskiej komisji ds. zbadania wpływów Rosji.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się minisesja plenarna w Brukseli. Jej program ma być zmieniony, bo cztery grupy porozumiały się we wtorek w sprawie dopisania debaty o Polsce i specjalnej komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Europosłowie zdecydują o porządku obrad wraz z rozpoczęciem sesji po godzinie 15.00.

Szerokie wpływy rosyjskie

- Ten punkt ma być, na skutek wniosków grup zainteresowanych walką z Polską - znowu pewnie jest to inspiracja europosłów opozycji - głosowany o godzinie 15. Zapadnie decyzja, czy będzie dodany ten punkt, czy nie - wskazała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Beata Kempa.

Jej zdaniem takie komisje jak polska powoływane są na całym świecie. - We Francji jest komisja badająca bodajże pożyczki Marine Le Pen od Rosjan, mamy w landach niemieckich komisje mające zbadać wpływy Gazpromu, w USA za czasów Bidena była komisja, która miała zbadać rzekome rosyjskie wpływy na wybory - wyliczyła.

- Wpływy rosyjskie są bardzo szerokie - dodała.

Szczególna sytuacja Polski

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 sytuacja Polski jest jednak szczególna, bo "byliśmy dziesiątki lat pod okupacją, mamy starą agenturę i nową agenturę".

Jak mówiła, "próba wywarcia, via UE i PE nacisku na Polskę, by polski parlament zrezygnował z powołania tej komisji, jest próbą brutalną, powinniśmy się jej oprzeć". - To będzie tylko dyskusja, ale może warto, chociaż szkoda, że nasi przedstawiciele będą mieli tylko minutę, by opowiedzieć członkom UE, jak ta agentura wygląda i jaki wpływ wywarła na nasze państwo - mówiła europoseł.

Polityk stwierdziła, że jest w stanie wyobrazić sobie dyskusję w PE "w zależności, kiedy przewodnicząca ją umieści - dziś, czy jutro". - Wpływy rosyjskie są i są potężne. Każdy, kto próbuje mówić, że jest inaczej, jest albo naiwny, albo im posłuszny. Nie rozumiem dyskusji, oporu w Polsce. Jedyne, co to uzasadnia, to potężny strach. Jestem za tą komisją - wskazała Beata Kempa.  

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
14:09 Beata-Kempa--PR24_mp3 2023_05_31-07-34-53.mp3 Beata Kempa: nie rozumiem dyskusji, oporu w Polsce wobec komisji ds. wpływów Rosji w Polsce. Jedyne, co to uzasadnia, to potężny strach ("24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także: 

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Beata Kempa (europoseł)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 7.36


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także