"Jest światełko w tunelu". Posłanka KO o dekryminalizacji aborcji
2024-10-29, 10:22
- Ta sprawa jest naprawdę pilna, wciąż toczą się postępowania wobec osób, które pomagają w aborcji. (…) To powinno się zakończyć, będziemy się starać zrobić to jak najszybciej. Jeżeli prezydent Duda zawetuje ustawę, to będzie kolejny dowód na to, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków i kolejny prezydent powinien pochodzić z innego ugrupowania - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka KO Dorota Łoboda.
Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO) powiedziała, że projekt ws. dekryminalizacji aborcji powinien być rozpatrywany na listopadowym posiedzeniu Sejmu.
Dorota Łoboda zapowiedziała, że nie podda się w staraniach o przyjęcie ustawy. - Projekt został na nowo złożony przez posłanki i posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Tym razem to jest nasz wspólny projekt, ale również podpisały się pod nim posłanki Polski 2050 i Agnieszka Kłopotek z PSL - dodała.
"Państwo cały czas zamyka oczy na to, że aborcje się dzieją"
- Ten projekt, mam nadzieję, trafi ponownie do mojej komisji. Jestem po wstępnych rozmowach z PSL i widzę jakieś światełko w tunelu. Myślę, że udało nam się dokładnie wytłumaczyć, o czym jest ta ustawa. Mam poczucie, że nie wszyscy parlamentarzyści i parlamentarzystki dokładnie zrozumieli, o czym ona jest, że ta ustawa nie jest o legalnej aborcji, ale o tym, żeby nie karać osób, które w tej aborcji pomagają. Nie chodzi o lekarzy, ale o matki, partnerów, aktywistki, wszystkie te osoby, które wyręczają państwo, które cały czas zamyka oczy na to, że aborcje się dzieją, tu i teraz, i będą się działy, i że te osoby nie powinny być za to karane. O tym i tylko o tym jest ta ustawa. Mam nadzieję, że każdy poseł i posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego będą wiedzieli, że jest to tylko o tym - zaznaczyła.
Posłuchaj
12 lipca Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego, wniesionej przez klub Lewicy i dotyczącej częściowej dekryminalizacji aborcji. Zabrakło wówczas kilku głosów. W drugiej połowie lipca ten sam projekt został ponownie złożony. Zakłada m.in. uchylenie dwóch przepisów art. 152 kk mówiących o karze 3 lat więzienia za przeprowadzenie za zgodą kobiety przerwania ciąży w przypadkach, których nie dopuszcza ustawa, oraz nakłanianiu do tego.
REKLAMA
Komisja nadzwyczajna została powołana do prac nad czterema projektami dotyczącymi aborcji. Pierwszy z nich to projekt Lewicy dotyczący depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży. Są też dwa projekty (Lewicy i KO) wprowadzające możliwość aborcji do 12. tygodnia z woli kobiety.
Z kolei Trzecia Droga w swoim projekcie proponuje powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., czyli przywrócenie możliwości aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiej wady płodu. Chce też zorganizowania referendum w sprawie przepisów aborcyjnych.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Dorota Łoboda (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 23.10.2024
Godzina: 7.33
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA