Akcja "Znicz". Już trzy ofiary śmiertelne na drogach, prawie pół tysiąca pijanych kierowców

W czwartek i piątek policja odnotowała w sumie 96 wypadków drogowych, w których zginęły trzy osoby, a 113 zostało rannych. Nadkom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji mówił w Polskim Radiu 24, że funkcjonariusze zatrzymali także 454 nietrzeźwych kierowców.

2024-11-02, 18:20

Akcja "Znicz". Już trzy ofiary śmiertelne na drogach, prawie pół tysiąca pijanych kierowców
Podczas tegorocznej akcji Znicz policjanci zatrzymali 454 nietrzeźwych kierowców. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Jesienią bardzo szybko zapada zmrok. Kierowcy mogą też stosunkowo często natrafić na inne niesprzyjające warunki, takie jak deszcz czy mgła. Wówczas znacznie trudniej jest zauważyć niektórych pieszych, zwłaszcza w ciemnych, pozbawionych elementów odblaskowych ubraniach.  

Przełom października i listopada to czas, w którym policjanci dbają szczególnie o bezpieczeństwo na drogach - podczas akcji Znicz. Niestety w tym roku nie brakowało wypadków śmiertelnych oraz pijanych kierowców. Przez dwa dni - 31 października i 1 listopada - mundurowi odnotowali 96 wypadków, w których zginęły trzy osoby, a 113 zostało rannych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 454 nietrzeźwych kierowców.

Posłuchaj

Nadkom. Piotr Świstak o bezpiecznej jedźcie jesienią (Temat dnia) 24:14
+
Dodaj do playlisty

Nadkom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji przypomina, że jadąc samochodem, powinniśmy przede wszystkim dostosować prędkość do warunków atmosferycznych i nie przekraczać dozwolonej prędkości. - A zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinniśmy zwolnić. Czasami jest tak, że pieszy - mając w głowie zasadę pierwszeństwa - nawet się nie rozejrzy. Zdarza się, że wtargnie na przejście dla pieszych. Wtedy może dojść do potrącenia. A jest to niechroniony uczestnik ruchu drogowego - mówi policjant. 

- Jako kierowcy powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na innych kierowców, ale także na to, co się dzieje wokół nas, w tym na osoby, które poruszają się przy jezdni, w okolicy przejść - dodaje gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Bezpieczna jazda jesienią. "Rób przerwy, wypij kawę lub herbatę"

Podkreśla również, że wybierając się w jesienną podróż, przede wszystkim "należy zadbać o swój samochód, czyli sprawdzić dokładnie stan techniczny pojazdu". - Nasz wyjazd powinniśmy dokładnie zaplanować. Jeżeli trasa jest długa, powinniśmy robić przerwy. Dobrze jest wyjść z samochodu, pooddychać świeżym powietrzem, a także napić się gorącej kawy czy herbaty. Pamiętajmy: w trakcie jazdy nasz stan psychofizyczny jest bardzo istotny. Bo wystarczy chwila nieuwagi czy rozkojarzenie i może dojść do kolizji lub wypadku. Dlatego warto taką podróż zaplanować i być przede wszystkim wypoczętym - radzi nadkom. Piotr Świstak. 

Jak zaznacza, bezpieczeństwo pieszych na drodze mogą znacznie zwiększyć przede wszystkim oni sami. - Bardzo szybko robi się ciemno. Pamiętajmy, że poza terenem zabudowanym mamy obowiązek noszenia elementów odblaskowych, kamizelek odblaskowych - jeżeli poruszamy się poboczem. Jeżeli nie mamy kamizelki, warto mieć przy sobie latarkę czy włączyć światło w telefonie, abyśmy byli widoczni. Trzeba mieć cokolwiek, co daje odblask. Wtedy kierowca zauważy nas z dużej odległości i będzie mógł zareagować w razie niebezpieczeństwa - podkreśla policjant.

- Uważam, że nawet jeżeli jesteśmy w mieście i jest ciemno, też warto założyć elementy odblaskowe czy włączyć latarkę w telefonie. Na pewno poprawi to nasze bezpieczeństwo - dodaje gość Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: nadkomisarz Piotr Świstak (Komenda Główna Policji) 

Data emisji: 2.11.2024

REKLAMA

Godzina: 16.26

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej