Liberalizm w sprzeczności z demokracją?

Choć idee liberalizmu i demokracji związane są z wolnością, istnieją pomiędzy nimi pewne napięcia. Czy pojęcia stoją ze sobą w sprzeczności? Czy możliwe jest ich jednoczesne funkcjonowanie? O tym w Konfrontacjach Idei mówili eksperci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – prof. Paweł Kaczorowski i prof. Zbigniew Stawrowski.

2017-02-25, 11:20

Liberalizm w sprzeczności z demokracją?
Zdjęcie ilustracyjne. N/z posąg Peryklesa, polityka i wielkiego reformatora ustroju demokratycznych Aten.Foto: flickr/PabloEscudero

Posłuchaj

25.02.17 Liberalizm w sprzeczności z demokracją?
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Kaczorowski, liberalizm – w sferze teorii – nie zawsze musi wiązać się z demokracją. – Jeżeli przypomnimy sobie Deklarację Praw Człowieka, manifest liberalizmu, to nie ma tam mowy o demokracji. Jest natomiast mowa o władzy legitymizowanej – wskazywał politolog. 

– Zwolennicy liberalizmu nie wymagali tego, by władza była demokratyczna. Władcą mógł być monarcha. Ważne jednak, by jego rządy były ograniczone konstytucją zapewniającą wolności liberalne – wyjaśniał prof. Paweł Kaczorowski, zauważając przy tym, że dzisiejsza koncepcja demokratycznego państwa prawa zakłada, że jest ono zarówno demokratyczne, jak i zapewniające wolność jednostki.

– Problemem jest kwestia dotycząca definiowania wolności. Spór o to, czym jest wolność, jest pytaniem fundamentalnym. O dzisiejszych państwach mówi się, że są one liberalno-demokratyczne. Kłopot w tym, że istnieje wiele poglądów na to, czym jest demokracja, a czym liberalizm – pointował prof. Zbigniew Stawrowski.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem Konfrontacji Idei był prof. Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24/mp

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

REKLAMA

Data emisji: 25.02.17

Godzina emisji: 9.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej