more_horiz

"Kwestia śmierci jest dla nas sprawą fundamentalną". Prof. Stawrowski i pytania o sens życia

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 08:38
- Napięcie między poszukiwaniem pewnych prawd wiecznych, niezmiennych i doświadczeniem ograniczoności ludzkiego umysłu i skończoności naszego bytowania jest znakiem filozofii we wszystkich epokach - stwierdził prof. Stawrowski na antenie Polskiego Radia 24.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lallanan/shutterstock

- Kwestia śmierci, kwestia skończoności naszej egzystencji, przemijalności nas samych i wszystkich naszych dzieł jest dla nas sprawą fundamentalną - stwierdził prof. Stawrowski.

1200_cmentarz_shutterstock.jpg
Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. "Uświadomić sobie sens naszego życia"

Podkreślił, że "u podstaw naszej cywilizacji leży chrześcijaństwo, które przejęło i wchłonęło całą myśl grecką". - Wiara szuka rozumienia, a jednocześnie rozumienie poszukuje wiary, potrzebuje wiary, zakłada wiarę - zaznaczył filozof. Podkreślił przy tym, że "każdy proces rozumienia musi zakładać ufność w to, że istnieje jakaś prawda, do której zmierzamy".

Posłuchaj
20:40 _PR24_AAC 2020_11_01-08-09-00.mp3 Prof. Zbigniew Stawrowski o poszukiwaniu sensu życia (PR24/Konfrontacje Idei)

 

- Myślę, że kwestia otwarcia na transcendencję albo na perspektywę boskości, mówiąc językiem religijnym, jest zawarta w naturze człowieka - powiedział profesor.

Wspomniał o "pierwszym prawdziwym filozofie", jak nazwał Sokratesa. - Jak wszyscy wiemy, Sokrates powiedział "wiem, że nic nie wiem". Wielu sceptyków powołuje się na te słowa, ale to jest tylko cząstka prawdy. Sokrates nigdy nie mówił "wiem, że nic nie wiem”, Sokrates mówił, że "jeżeli czegoś nie wiem to nie wydaje mi się, że wiem" - przekazał profesor.

- Sokrates mówił, że o świecie nie może dużo powiedzieć, ale to, że ludzi nie należy krzywdzić, że lepiej jest doznawać zło niż samemu czynić zło to wie i to wie z pewnością - zaznaczył gość audycji.

Profesor podkreślił, że "w tej współczesnej filozofii jest wiele bardzo ważnych wątków, które dostrzegają kruchość człowieka, niezdolność poznania rzeczywistości, niejasność pojęć". - Akcentują naszą skończoność (...) i to jest też element prawdy o człowieku - powiedział prof. Stawrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Konfrontacje Idei"
ProwadzącyZdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Zbigniew Stawrowski (filozof, politolog)
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 8.09

itom/PR24

Zobacz także

Zobacz także