Jakie znaczenie we współczesnej kulturze ma romantyzm? "To wciąż bardzo żywa tradycja"
- Romantyzm nie jest reliktem, który należałoby badać jedynie z powodów historycznych. To jest wciąż bardzo żywa tradycja - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Ratajczak. Gościem audycji był także prof. Stanisław Mikołajczak.
2022-06-19, 12:40
Prof. Stanisław Mikołajczak oraz prof. Wiesław Ratajczak na antenie Polskiego Radia 24 wzięli na tapet romantyzm i jego znaczenie we współczesnej kulturze. Goście audycji odnieśli się m.in. do konferencji naukowo-artystycznej "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo", która odbywała się na początku czerwca w Wielkopolsce. Event ten został zorganizowany ze względu na obchodzony obecnie Rok Romantyzmu Polskiego.
Prof. Stanisław Mikołajczak powiedział, że polski romantyzm "był tak wielkim wydarzeniem ideowym, artystycznym i kulturowym dla Polski, że decydował o bycie naszego narodu w XIX w. i wpływa na niego aż do teraz". - Ponieważ romantyzm był właśnie wydarzeniem literaturoznawczym, literackim, ale przede wszystkim świętem sztuki wizualnej i muzycznej, postanowiliśmy, żeby konferencja obejmowała wszystkie te działy, w których romantyzm zasłynął i się rozwijał. I nasza konferencja miała właśnie charakter naukowo-artystyczny - wyjaśnił.
Jak dodał, podczas organizacji zwrócono także uwagę na interdyscyplinarność tego wydarzenia. - Chodziło o to, żebyśmy rozmawiali nie tylko o literaturze romantycznej, ale także o tym, w jakich okolicznościach i kontekście ta literatura powstawała. Stad zaprosiliśmy do udziału w konferencji znakomitych historyków, filozofów, teologów czy też znawców problematyki politycznej tamtego czasu - wskazał.
Romantyzm i jego znaczenie
Z kolei w przekonaniu prof. Wiesława Ratajczaka "romantyzm nie jest reliktem, który należałoby badać jedynie z powodów historycznych". Jak ocenił, "to jest wciąż bardzo żywa tradycja".
REKLAMA
- Lektura romantyków jest dla uczniów ciągle bardzo ciekawa. Pewnie z innych powodów, niż to bywało w przeszłości, i może dzisiaj w większym stopniu kładzie się nacisk na egzystencjalny wymiar romantyzmu, ale ciągle jest to tradycja ożywiona - powiedział.
Jak dodał, na potwierdzenie tej tezy wskazują wszystkie dziedziny sztuki charakterystycznej dla polskiego romantyzmu - od muzyki, przez literaturę, aż do malarstwa.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Goście: prof. Stanisław Mikołajczak, prof. Wiesław Ratajczak
REKLAMA
Data emisji: 19.06.2022
Godzina: 11.33
ng
Polecane
REKLAMA