"Teatr to nie wyłącznie rozrywka". Dr Cymerman o roli teatru w kulturze

Gość Polskiego Radia 24 dr Jarosław Cymerman jest teatrologiem, literaturoznawcą, a także zastępcą dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego. W Polskim Radiu 24 mówił o zadaniach Instytutu, a także o sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się polski teatr. - Zasadnicze zręby polskiego teatru, z którym mamy dzisiaj do czynienia, ukształtowały się w dobie rozbiorów - mówił gość PR24.

2023-04-30, 14:20

"Teatr to nie wyłącznie rozrywka". Dr Cymerman o roli teatru w kulturze
O polskim teatrze mówił w PR24 dr Jarosław Cymerman. Foto: Jonas Petrovas/shutterstock

Dr Jarosław Cymerman mówił w Polskim Radiu 24 o polskim teatrze, jakim jest on obecnie, o jego roli w kształtowaniu polskiej kultury, ale też o przemianach, jakie go dotyczą.

Dr Cymerman: zręby polskiego teatru, to okres zaborów

Jak wyjaśnił, zręby polskiego teatru - takiego, jakim jest on wciąż jeszcze - kształtowały się w czasie zaborów.

- Kiedy Polski, jako państwa, nie było, teatr był jedną z nielicznych instytucji publicznych, w której język polski był stale obecny. Mówiono głośno po polsku. Mówiło się wtedy, że - zwłaszcza w zaborze rosyjskim - jedynym miejscem publicznym poza kościołem, gdzie używano języka polskiego, był właśnie teatr. W urzędach, w szkołach mówiono przecież po rosyjsku - mówił dr Jarosław Cymerman.

Jego zdaniem to sprawiło, że teatr - obok literatury, która jednak tym się od teatru różni, że ma charakter intymny, osobisty, nie publiczny, jak spektakl teatralny - pełnił na swój sposób rolę "arki przymierza pomiędzy dawnymi i nowszymi laty".

REKLAMA

"To nie jest przypadek"

W teatrze inscenizowano polską przeszłość, ale nie tylko chodzi o przeszłość w sensie historii. Jeśli przyjrzymy się najważniejszym polskim tekstom dramatycznym - "Dziadom", "Kordianowi", "Nieboskiej komedii", czy "Weselu" - to zobaczymy, że tam bardzo ważnym puntem odniesienia jest właśnie pamięć, (...) pamięć, która domaga się jakiejś formy obecności na scenie. I wydaje mi się, że ta cecha polskiego teatru bardzo mocno zaważyła na jego rozwoju, na znaczeniu, jakie teatr miał - ocenił dr Cymerman.

- Ja zawsze powtarzam, że to nie jest przypadek, że w Polsce koniec komunizmu ogłosiła aktorka. (...) Istniał pewien etos, w którym to etosie było właśnie także przekazywanie dziedzictwa. Świadomość tego, że teatr, to nie jest tylko i wyłącznie rozrywka - dodał gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Jarosław Cymerman o polskim teatrze ("Konfrontacje idei" / PR24) 25:57
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: dr Jarosław Cymerman (teatrolog, literaturoznawca, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego)
Data emisji: 30.04.2023
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej