Profesor Adam Podgórecki (ur. 16 grudnia 1925 r. w Krakowie; zm. 18 sierpnia 1998 r. w Ottawie) wykładał na rodzimych oraz zagranicznych uniwersytetach. Był autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących różnych dziedzin socjologii. Na świecie znany jest głównie jako socjolog prawa. Oprócz tego zajmował się także m.in. socjotechniką.
O jego działalności opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Wicenty (socjolog, Uniwersytet Gdański, IPN). Zapytany o to, skąd wzięło się zainteresowanie postacią prof. Podgóreckiego, odpowiedział: "Pierwotnie było to bardzo pragmatycznie. Ja w gruncie rzeczy o nim prawie nic nie wiedziałem, poza tym, że jego jedna koncepcja bardzo mnie zafrapowała, a była to koncepcja »brudnej wspólnoty«".
Działalność prof. Adama Podgóreckiego
- Jak dobrze sięgam pamięcią, to pojawiła się ona gdzieś na seminarium u profesora Andrzeja Zybertowicza na przełomie lat 90. i 00. - dodał. Jak wskazał, "przez pewien czas nie zajmował się w zasadzie żadnym innym aspektem życia profesora Podgóreckiego". - Znałem tylko tę jedną koncepcję i tyle - zaznaczył.
- Natomiast jakiś czas potem, gdy zostałem zatrudniony w Instytucie Pamięci Narodowej, trafiłem na materiały, które dotyczyły w gruncie rzeczy inwigilacji systematycznej profesora Adama Podgóreckiego i tak się w zasadzie zaczęło całe zainteresowanie biografią tego socjologa - powiedział.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
23:00 PR24_mp3 2023_04_02-11-33-38.mp3 Prof. Daniel Wicenty o działalności socjologa prof. Adama Podgóreckiego ("Konfrontacje idei"/Polskie Radio 24)
* * *
Audycja: "Konfrontacje Idei"
Prowadził: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Daniel Wicenty (socjolog, Uniwersytet Gdański, IPN)
Data emisji: 2.04.2023 r.
Godzina emisji: 11.33
ng/PR24