Walka z mafiami podatkowymi w Polsce. Sarnowski: luka VAT-owska spadła z 25 do 3 proc.

- Żadne inne państwo nie osiągnęło tak dobrego efektu uszczelniania. Luka VAT-owska spadła w Polsce w ciągu kilku lat - od 2016 do 2021 roku - z 25 proc. do poziomu 3 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Sarnowski, ekonomista, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. 

2023-11-05, 14:40

Walka z mafiami podatkowymi w Polsce. Sarnowski: luka VAT-owska spadła z 25 do 3 proc.
Jan Sarnowski . Foto: PAP / Tomasz Gzell

- Do roku 2016 polski system finansowy charakteryzował się bardzo dużą stabilnością, czyli niewielką ilością zmian. Natomiast miało to również ogromny negatywny wpływ na efektywność systemu podatkowego - podkreślił gość PR24.

Jak zaznaczył, w 2016 roku luka VAT-owska w Polsce wynosiła niemal 25 proc. - To oznacza, że co czwarta złotówka, która powinna trafiać do budżetu państwa z tytułu VAT-u, tam nie trafiała - albo znikała w szarej strefie, albo, co gorsza, trafiała na konta podatkowych przestępców, mafii VAT-owskich - powiedział.

"Przestępstwo w rozumieniu kryminalnym"

Dodał również, że działanie takich mafii "to zdecydowanie przestępstwo w rozumieniu kryminalnym, ponieważ chodzi tu o wyłudzenie nienależnej płatności, nienależnego zwrotu podatku". - Można to de facto porównać z napadem na bank: przychodzi się do instytucji finansowej, zabiera się pieniądze, które się nie należą i się znika. A w momencie, w którym władze państwowe chcą te pieniądze odzyskać, dana osoba już "nie istnieje". Bo zwrot podatku otrzymano na skradziony dowód osobisty albo na słupa, na przykład na bezdomnego czy na obywatela kraju Azji lub Afryki - wyjaśniał ekonomista.

- W 2016 roku nie patrzyliśmy na to, co w zakresie walki z tą przestępczością proponuje Komisja Europejska, ale szukaliśmy innowacyjnych rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Rekomendacje KE były nieskuteczne - powiedział. 

REKLAMA

Jak podkreślił, kluczową kwestią było wdrażanie obowiązku raportowania w formule JPK, czyli elektronicznego informowania administracji skarbowej o tym, za ile i jakiemu kontrahentowi dany przedsiębiorca sprzedał swoje towary czy usługi. - Pozwoliło to na zestawianie takich deklaracji różnych podatników i zobaczenie sieci powiązań między przedsiębiorcami, co z kolei pozwalało na bardzo szybkie wykrywanie prób wyłudzenia - podsumował Jan Sarnowski. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Konfrontacje idei - 5.11.2023 25:33
+
Dodaj do playlisty

***

REKLAMA

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski

Gość: Jan Sarnowski (ekonomista)

Data emisji: 5.11.2023

REKLAMA

Godzina: 11.33 

PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej