Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji

Rosyjscy przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach na największym cmentarzu Czerwonoarmistów w Braniewie. To preludium do szeregu wydarzeń, których kulminacją będzie defilada 9 maja. O roli armii w Rosji i jej postrzeganiu przez Zachód mówili goście audycji Spojrzenie na Wschód: Anna Maria Dyner analityk PISM i prorektor ds. nauki prof. Mirosław Minkina UPH.

2018-05-02, 17:05

Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji
01.05.2018, Moskwa - przygotowania do parady z okazji dnia zwycięstwa obchodzonego 9 maja. Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Posłuchaj

2.05.18. Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji Władimira Putina
+
Dodaj do playlisty

Wielka Wojna Ojczyźniana lub Wielka Wojna Narodowa to propagandowy termin określający część II wojny światowej, w której po stronie koalicji antyhitlerowskiej przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom stanął Związek Radziecki. Wydarzenie to obejmuje okres od ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 (operacja „Barbarossa”) do 9 maja 1945 roku (przyjmowana w ZSRR data kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie).

- Mit Wielkiej Wojny Ojczyźnianej był obecny już w Związku Radzieckim, ale nabrał swojego znaczenia kiedy to w 2000 r. do władzy doszedł Władimir Putin – powiedział prof. Mirosław Minkina. - Buduje się na nim całą tożsamość państwową, jedność społeczeństwa rosyjskiego i wciąż wykorzystuje się go w polityce zagranicznej – zaznaczył ekspert i dodał, że w Federacji Rosyjskiej jest on jednocześnie silnie kontrolowany przez państwo i nie można powiedzieć nic negatywnego o działaniach na froncie tamtego okresu.

Rosjanie wracają do wydarzeń z maja 1945 r, ponieważ jak podkreśliła Anna Maria Dyner było to największe zwycięstwo we współczesnej historii tego państwa. – Nieco inny wymiar miało to święto za czasów Związku Radzieckiego, kiedy to podkreślano braterstwo narodów, które wspólnie walczyły przeciwko faszyzmowi. Teraz wygląda to inaczej i pokazywane jest z jednej strony jako wielka strata Rosji, ale także element współczesnej polityki zagranicznej – tłumaczyła ekspertka.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/km

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 2.05.18

Godzina emisji: 15.45


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej